Neemt men aan, dat de Av. pl. ongeveer 10 km. achter het front ligt, de artillerie gemiddeld 2 km. achter dat front is opgesteld en de opstellingsplaats der 1. mun. col. onge veer 2 km. achter de batterijstellingen is gelegen, dan duurt de aanvulling van een groep auto's ten naaste bij l'/2 uur: rit naar de Av. pl.25 min. afladen „ledige" kisten en opladen volle kisten 40 min. rit naar opstellingsplaats 1. mun. col. 25 min. 90 min. Als nadeel van dit systeem zou nog kunnen worden aange merkt dat nabij de 1. mun. col. een groot aantal auto's wordt verzameld. Dit is ongetwijfeld juist, doch daarbij kan de Cdt. dier colonne regelend optreden, door de groepen elk een bepaalde plaats aan te wijzen, welke plaatsen afhankelijk van het wegennet en de begroeiing min of meer verspreid kunnen worden gekozen. In dit systeem is de Cdt. van de 1. mun. col. een belangrijk persoon; aanwijzing van een officier (reserve officier) voor deze functie is dan ook bepaald nood zakelijk. Het behoeft wel geen betoog, dat andere regelingen dan de hiervoor ontwikkelde, even goed mogelijk zijn, mits het in derdaad regelingen zijn. Volgt met in deze kwestie geen vaste lijn, dan ontstaat wanorde. In iedere afdeeling dient t.a.v. de uitvoering van de muniteaanvulling eenheid van opvatting te bestaan. b. Bergartillerie. (Zie Bijlage III). Hierbij zijn verschillende gevallen mogelijk 1. de auto's van de 1. mun. col. kunnen tot vlak bij de stellingen oprijden. 2. het vorenstaande is niet mogelijk, doch de mun. karren van den G.T. kunnen de stellingen wel bereiken. 3. de stellingen zijn alleen te bereiken door middel van gedragen vervoer. De 1. mun. col. wordt op bevel van den Afd. Cdt. vereenigd opgesteld, dan wel gesplitst in 3 groepen (zie blz. 1057), waarbij elke groep zoo dicht mogelijk bij de batterij wordt aangetrokken (denk aan de tactische- en terreinsomstandigheden). 2) Het zal nl. kunnen voorkomen, dat de eene batterij rechtstreeks uit de auto's kan aanvullen, terwijl een andere batterij de munitievoertuigen van haar G. T. moet inschakelen. Het voordeel van de op blz. 1057 genoemde organisatie treedt hierbij wel naar voren. 1068 Het spreekt van zelf van dat de voorbeelden van Bijlage III geen schema's zijntal van andere combinaties zijn evengoed mogelijk. 2) Deze splitsing in groepen kan bij de houwitsers natuurlijk ook toegepast worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 76