Het eerst verkregen product is een kleurlooze of lichtgele vloei stof, met een kookpunt van 93°C. Een kleine hoeveelheid, zelfs in zeer zwakke oplossing op de huid gebracht, veroorzaakt pijnlijke blaren, die in dit opzicht bijna even kwaadaardig zijn als die van mosterdgas. Waar bij mosterdgas een latente periode aanwezig is van ten minste 1 a l'/2 uur, is dit hier niet het ge val. De huid wordt direct rood.1) De tweede fractie is een kleur looze vloeistof met een kookpunt van 130° 133°; zij is minder blaartrekkend dan de eerste, doch de prikkelende werking op de ademhalingsorganen is veel intenser. De derde fractie is een kleurlooze vloeistof met een kookpunt van 151°—155° en gaat bij een temperatuur van 4° C. in vasten vorm over. Zij is niet hevig blaartrekkend, noch prikkelt zij de ademhalingsorganen; de reuk is onaangenaam en prikkelend. Uit het bovenstaande blijkt dat Lewisiet, uit physiologisch oog punt bezien, vele eigenschappen met mosterdgas gemeen heeft. Met een verdund alkali valt het gas direct uiteen. Het is dan nog wel giftig, doch als oorlogsgas niet meer te gebruiken. Hier komt nog bovendien bij dat Lewisiet door de vochtigheid snel wordt ontleed en daardoor als oorlogsgas feitelijk niet goed bruikbaar is. Volgens Duitsche berichten schijnen de Amerikanen dezelfde meening te zijn toegedaan en hebben zij daarom hun geheele Lewisiet voorraad een voorraad van 150.000 Kg. on langs in zee geworpen. Broombenzylcyanide. Broombenzylcyanide, schuilnaam „Camite", werd reeds in 1881 ontdekt en eerst eind 1918 voor oorlogsdoeleinden aangemaakt. Uit het onderstaande staatje moge blijken dat het een der sterk ste traanverwekkers is. In een M3 lucht werkt traanverwekkend Broombenzylcyanide Chloorcetophenon Martonite (80 °/0 broomaceton en 20 °/0 chlooraceton) Broomaceton Xylylbromide Benzylbromide Homo-Martonite (80 °/o Broommethylethylketon en 20°/0 Chloor- methyltehylketon) Chlooraceton.18. mg. Dibroom-methul-ethylketon18,8 mg. Chloorpikrine 19. mg. 1075 0,3 mg. 0,3 mg. 1,4 mg. 1,5 mg. 1,8 mg. 3,49 mg. 12,6 mg. 1) Men leze in dit verband ook het artikel in het I. M. T. van September 1932, getiteld: De doordringbaarheid van mosterdgas en lewisiet in verschil lende stoffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 83