'huidprikkeling is zeer onaangenaam, doch verder zonder na- deelige gevolgen. De giftwerking van CN. ligt zoover verwijderd van de prikkelwerking, dat de stof practisch als niet gevaarlijk 'kan worden aangemerkt. In tegenstelling met blauwkruis, waarvan men na de vergas sing urenlang de nawerking voelt, die bovendien van grooten in vloed is op de gevechtskracht van den man, wordt bij vergas sing met CN., na het verlaten van het vergaste terrein, verder weinig last ondervonden. CN. wordt door een sodaoplossing ge neutraliseerd. Een speciale behandeling voor de oogen wordt niet noodig geacht. Bij langdurig verblijf, of gedurende korten tijd in hooge concentraties, zonder beschermingsmiddel in CN. dam pen is een oogbad met een boorzuur- of een natriumbicarbonaat oplossing zeer doelmatig. CN. wordt zeer gemakkelijk verwerkt en kan zonder gevaar gesmolten en in vormen worden gegoten. In gasprojectielen moet het op dezelfde wijze als blauwkruis gebruikt worden n. 1. in gasbrisantprojectielen. De stof wordt in een aparten houder in het projectiel gebracht en met gesmolten springstof omgoten. <Heiszlaborierung, in tegenstelling met Kaltlaborierung waar de stof (gas) in een speciaal in de springstof uitgespaarde ruimte wordt vastgelijmd). Amerikaansche mededeelingen dat de stof zelfs met de springstof gewoon vermengd kan worden, schijnen niet juist te zijn. In Amerika wordt CN. gebruikt in handgranaten (wordt veelal door de politie toegepast bij volksoploopen), geweergranaten, •rookkaarsen, artillerieprojectielen, vliegerbommen, terwijl het te genwoordig in Duitschland als munitie voor gaspistolen in den handel wordt gebracht. Door de krachtige werking en de eenvoudige toepassing wordt CN. door Dr. Ulrich Muller bij uitstek als „Manövergas" geschikt geacht. In de toekomst zal dus wel degelijk rekening dienen te worden gehouden met het gebruik van traangassen en wel niet zoozeer door het feit dat de inwerking op het menschelijke or ganisme nagenoeg ongevaarlijk is, maar omdat men den vijand dwingt, reeds bij zeer lage concentraties zijn beschermingsmaat- 1077 wordt h. t.l. in de gaskamers gewerkt met een concentratie van 100 mg./Kub. m. (broomaceton), d. i. dus ongeveer 60 maal zoo hoog als aangegeven op het staatje op pag. 1075. Aannemende dat bij gebruik van CN. volstaan zou kunnen worden met 1/5 van 100 mg., dan zal uit het vorenstaande blijken (reeds bij 2 mg./Kub. m. lichte huidprikkeling) dat CN. als traangas voor de gaskamer niet te gebruiken is, tenzij men minder hooge eischen wil stellen aan de gasdichtheid van het gasmaskermateriaal. Toch schijnen de Engelschen deze stof voor het controleeren van de gasmaskers in de gaskamer te gebruiken, doch men neemt dan blijkbaar met een minder groote veiligheidsfactor genoegen. Volgens L. O. 1931 No. 284 is in Nederland bepaald dat voortaan in de gaskamer gaspatronen -zullen worden gebruikt, gevuld met 2 gram chlooracetophenon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 85