Bij practisch gebruik te velde ligt de hoofdkracht van het gas- in den gasoverval (zie H. T. M. G. 52a.)- Bij een behoorlijke con centratie toch die bij een gasoverval altijd wordt bereikt zijn enkele inademingen van het gas, welke meestal vóór het op zetten van het gasmasker niet te vermijden zijn, voldoende om de man urenlang buiten gevecht te stellen. In water lost de stof slechts weinig op; zij tast de metalen niet aan en geeft dus geen moeilijkheden bij het vullen van de projectielen. Methyldick moet dan ook als een der belangrijkste na-oorlogsgassen worden beschouwd. Adamsite. De behoefte van de Amerikanen aan een niesgas van hetzelfde type als diphenylarsinechloride (blauwkruis) dat om technische redenen bij hen niet kon worden vervaardigd leidde tot de be reiding van diphenylaminchloorarsine (schuilnaam Adamsite of D. M., genaamd naar den uitvinder Dr. Adams. 1918). De stof is zeer gemakkelijk te bereiden uit diphenylamine en arseentrichloride en is het eenige oorlogsgas, dat niet reeds vóór 1914 was ontdekt. (De stof schijnt echter reeds in 1915 in de kleurstoffenfabriek van vorm. Bayer en Co. door von Wieland te zijn ontdekt en gepatenteerd, doch niet vervaardigd en toegepast). Adamsite is in vasten toestand een kanariegele, kristallijne vaste stof met een kookpunt van 410° en een smeltpunt van 195° en moet dus, omdat het een vaste stof is, evenals blauwkruis, door warmte in colloidalen nevelvorm worden gebracht (voor het af vangen van de stof op het gevechtsveld zijn dus oorlogsbussen met nevelvangers noodig). De stof moet derhalve toegepast wor den in brisante projectielen of speciale verwarmingstoestellen. Adamsite heeft echter het groote nadeel dat het bij hooge tem peraturen, die vnl. bij het springen van het projectiel ontstaan, ontleedt en dus niet effectief meer is. Juist om deze reden heb ben de Engelschen dan ook speciale projectielen vervaardigd, waarin het adamsite vóór het verschieten van het projectiel door een chemisch werkenden warmtevoortbrenger wordt gesmolten en een temperatuur van om en nabij het kookpunt wordt bereikt, waardoor een kleine springlading dan voldoende is, om de stof in nevelvorm te doen overgaan. Het projectiel wordt in dit geval niet gasbrisant, doch als gewoon gasprojectiel verschoten. Indien goed verneveld is de physiologische werking ongeveer dezelfde als die bij blauwkruis. In Engeland gehouden proeven hebben uitgewezen dat 0,012 gr. zuivere Adamsite, verdampt in een kamer van 30 M3, (con centratie van 1 30.000.000) het verblijf daarin onmogelijk maakt. Gedurende korten tijd aan den damp blootgestelde proefdieren stierven. 1080

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 88