Toch zal, zoolang met een gasoorlog rekening wordt gehouden, de strijd tusschen gas en masker blijven bestaan. Dat het geheim houden van een nieuw oorlogsgas, dat door de totdusver bekende beschermingsmiddelen heendringt, van groot belang is, spreekt natuurlijk vanzelf, hetgeen ook nader moge blijken uit de uitspraak van Generaal Feuville in „La France Militaire" van 31-1-1922, luidende: „De wereldheerschappij zal aan dengene behooren, die een slag met het chemisch wapen toebrengt, die zijn tegenstander niet kan afweren.'' terwijl Vedder in zijn boekwerk „The medical aspects of chemical warfare" ongeveer hetzelfde zegt met„In de toekomst zal de oorlog worden gewonnen door de natie die een gas bezit dat door de oorlogsbussen van den vijand heendringt". Naar aanleiding van deze beide uitspraken zou dan ook onmiddellijk de vraag gesteld kunnen worden Zal een land, dat in vredestijd of in oorlogstijd een nieuw gas ontdekt dat door alle tot nu toe be kende beschermingsmiddelen heendringt, dit gas durven gebruiken wanneer men er zich zelf niet tegen beschermen kan welke vraag wij met neen vermeenen te mogen beantwoorden. Dat de kans groot is dat één land tot de ontdekking van een dergelijk gas komt vermeenen wij ook te mogen betwijfelen omdat ook in den afgeloopen oorlog is gebleken, dat de met elkander oorlogvoerende landen onafhankelijk van elkander, ongeveer gelijktijdig de oorlogs- gassen ontdekten, althans inzooverre hier nog van „ontdekken" sprake was. Af en toe duiken hieromtrent enkele oncontroleerbare en verder niet bevestigde berichten op (meestal afkomstig uit Rusland, o.a. dat daar met succes de moeilijkheden voor het afblazen van kool- monoxyde zouden zijn opgelost). De bekende Duitsche gasspe- cialist Dr. Rudolf Hanslian komt evenwel na aangetoond te hebben dat de ontwikkeling van de beschermingsmiddelen in den na-oorlogstijd een enorme vlucht heeft genomen tot de conclusie„Ja, wir können sogar unter Auswertung aller Ent- „wicklungsmöglichkeiten des chemischen Angriffs und seiner „Abwehr mit ziemlicher Wahrscheinlichkeit annehmen, dasz „die Kampfgase des Zukunftskrieges, welcher Art sie auch sein „mogen und in welcher Form sie auch zum Einsatz kommen „werden, auf einen gasgeschützten Gegner prallen dürften. Somit „wird sich ihre Wirkung in den wenigsten Fallen als eine ver dichtende, sondern vornehmlich als eine belastigende gestalten. „Aber diese Belastigung ist nach dem heutigen Stande der Gas- „abwehr in allen Landern immer noch viel zu grosz, sie beein- „tracht die Kampftatigkeit und Beweglichkeit der Truppe zu stark „und könnte sich womöglich derart steigern, dasz jede Betatigung „in der vergasten oder vergifteten Zone unterbunden ist. Dann „ware auch das sicherste Gasschutzgerat und damit auch der «Trager durch die Gaswaffe mittelbar niedergekampft und eine „Raumung des betreffenden Kampfgelandes unvermeidlich. Und „damit kommen wir zu der Schluszfolgerung, die auch Soldan 1082

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 90