„(Der mensch und die Schlacht der Zukunft) auf Grund seiner „Felderfahrungen erkannt und in ahnlicher Weise ausgesprochen „hat, dasz der gastechnische Erfolg im Zukunftskriege sehr viel „weniger von der Entdeckung besonders giftiger Gase als viel- „mehr von der technischen Fortentivicklung der persönlichen „Gasabivehrmittel, die den Soldaten als Kampfer bestehen lassen, „abhangig sein wird." Professor Paterno (Italië) komt tot de conclusie„dat er geen redenen bestaan om aan te nemen, dat men nieuwe stoffen van grootere militaire waarde dan de tot nu toe bekende zal uitvin den en in groote hoeveelheden zal kunnen fabriceeren", welke uitspraak door sommige schrijvers in Amerika en Engeland wordt ondersteund. Hoewel uit de gastechnische literatuur van de laatste jaren blijkt, dat de vier bekende groepen (giftige-verstikkende-prikke- lende-blaartrekkende) met geen enkele groep werd uitgebreid en dat het mosterdgas nog steeds als de „Koning der gassen" wordt beschouwd, mag hieruit volgens Dr. Müller, die op dit gebied den laatsten tijd veel geëxperimenteerd heeft, niet de conclusie worden getrokken dat in een toekomstoorlog niet met nieuwe en werkzamere oorlogsgassen behoeft rekening te worden gehou den. Uit de bovenstaande uitspraken moge dus mede in verband met de tot dusverre bereikte en bekende resultaten, 14 jaren na afloop van den wereldoorlog blijken, dat wij ons niet direct bezorgd behoeven te maken. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat in de buitenlandsche labo ratoria verder wordt gezocht naar nieuwe en werkzamere oor logsgassen, b. v. in de mosterdgasgroep, om een stof te ver krijgen die nog sterkere blaartrekkende werking bezit, evenals in de arsinegroep, waaruit het na-oorlogsgas lewisiet werd voort gebracht. Er zal dus in de toekomst zeker rekening dienen te worden gehouden met het gebruik van een type gas als mosterdgas, een gas dat in tegenstelling met phosgeen, diphosgeen, chloorpikrine enz., de bescherming ertegen zeer gecompliceerd maakt. Tegen verstikkende gassen toch is een eenvoudig koolfilter reeds vol doende. Van Engelsche zijde is dan ook wel eens beweerd ge worden dat de laatstgenoemde gassen evenzeer verouderd zijn als de voorladers en in de toekomst niet meer zullen worden gebruikt. (Bedoeld natuurlijk tegenover tegenstanders die van goede be schermingsmiddelen zijn voorzien). In verband met het aanwezig zijn van goede beschermings middelen tegenover verstikkende gassen in de modern-uitgeruste Volgens Tarnow hebben de proeven in Amerika met seleen en telluurver- bindingen, waarvan aanvankelijk zeer veel werd verwacht, niet tot gunstige resultaten geleid. 1083

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 91