1098 8. BESPREKING ORGAAN VAN DE N.I.O. V. OCT. '32 No. 10. Qen.-maj. A. Kruisheer zet zijn onderhoudend verhaal Uit den pioniertijd" (Z. Nias) voort en vertelt thans van een overval en diverse regelingen, o.m. van de afschaffing van de slavernij en het pandelingschap in Z. Nias. S. beschouwt „De mystiek in den Islam in NI.", een aanvulling op de kennis omtrent het Mohammedanisme. P. A. Bange verstrekt enkele gegevens over „Postduiven voor den verbin dingsdienst" en beschrijft het gebruik, dat in het Fransche leger van de post duif wordt gemaakt, waarbij in het bijzonder het gebruik in de voorste lijn, waar de andere middelen voor berichtoverbrenging door de uitwerking van 's vijands vuur herhaaldelijk zullen falen, op den voorgrond treedt. H.v. Altena vervolgt zijn artikelenreeks over „Moed" en beschouwt thans de psychologie van de menigte en die van de groep. P. A. Bange geeft een interessant brokje krijgsgeschiedenis in zijn opstel „Gebrek aan samenwerking tusschen infanterie en artillerie bij de 17e Duitsche divisie te Esternay-Chatillon." (Sept. 1914). M. tl. maakt wederom „Uitstapjes in het taalgebied van het Maleisch", ter wijl achter in de aflevering een Maleische toespraak is opgenomen bij de uit reiking van schietprijzen en een „theorie" over de richting met de karabijn, waarvan we hopen, dat onze Javaansche recruten, die het vooral in den aan vang in de bloemrijke Maleische taal als regel niet ver hebben gebracht, iets zullen begrijpen. Herdacht wordt voorts het koperen jubileum als vliegenier van den kapiteins C.C. Küpfer, A. f.M. Koster en M.P. Pottist, terwijl tot slot 5. zijne inzich ten openbaart over het dragen van de witte uniform, in het bijzonder als avondkleeding. Zijn oplossing: de tegenwoordige witte jas, doch van een betere stoffage, handhaven doch daarbij voor avondkleeding het dragen van de zwarte pantalon toestaan, komt ons niet gelukkig voor: de zwarte panta lon „staat" n. o. m. bij een dinner-jacket, doch niet bij onze langere witte jas, dus of een dinner jacket uniform of onze geheel witte tenue doch niet iets van het een plus iets van het ander. De gebruikelijke mededeelingenverslagen, mutaties en de rubriek „Uitpers en periodiek" besluiten het orgaan. v. O. 9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Mil. Wochenblatt 18-7-'32 No 3. Hinhaltende Verteidigung F.u.G. schrijft voor het gevechtsdoel voor den troep geheim te houden, zegt een volgende schr. over dit wel in het centrum der belangstelling staande onderwerp. Daar tegen zijn echter vele bezwaren aan te voeren, o. m. al dit, dat een goed geoefende troep dat doel al kan afleiden uit den aard der getroffen maatre gelen groote frontbreedten, het inzetten vnl. van 1. en zw. mitrs (dus naar verhouding weinig levende strijdkrachten), de reserves ver achterwaarts op gesteld, bijzondere vuuropdrachten en opstelling van de art. enz. Tegen de theorie dat, in grooter verband strijdende, de troep alleen in de hand te houden is indien de A.B. te voren het uur bepaalt, waarop zal worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 106