4. DE MITRAILLEUR IS EEN INFANTERIE WAPEN. door d. V. Het eischt moed om in deze tijden van beknibbeling op alles en nog wat van het leger, van reorganisatie, hergroepeering enz. een voorstel te doen totreorganisatieHet afwachten van andere tijden heeft echter het nadeel van dan wellicht te laat te zijn, vooral waar niet te voorzien is of andere tijden ook betere zullen zijn. Ik schep hierbij dus den vereischten moed om een denkbeeld naar voren te brengen dat misschien niet uitvoerbaar zal zijn, doch dat wellicht gedachtenwisseling uitlokt en daardoor kan bij dragen tot verbetering. Het medemaken van vele oefeningen in en buiten het garni zoen, zoowel in klein als groot verband toonde mij een euvel bij onze Infanterie dat van voldoende belang is om daaraan volle aandacht te wijden. Ik bedoel een in mijne oogen groote on wennigheid van ons, Infanterie-officieren, in het gebruik van mi trailleurs. Ik wil hiermede natuurlijk niet zeggen, dat elk Infan- terie-officier, of zelfs het gros ervan, dit gebruik niet kent, doch ik kreeg bij alle oefeningen den indruk dat de mitrailleur nog beschouwd wordt als een specialistisch wapen en dienovereenkomstig wordt behandeld en dit is m. i. een fout; de mitrailleur is een Infanterie wapen evenals het geweer en de k. m. moest zelfs het wapen zijn dat onze hoofdvuurkracht leverde—indien het althans, zooals in alle overige legers, in vol doende hoeveelheid aanwezig was en dus eigenlijk ons hoofd wapen Wilt gij, collega's, Uw hand in eigen boezem steken en voor U zelf uitmaken of gij tot dat wapen in een verhouding staat als vereischt wordt voor een hoofdwapen, althans voor een wa pen dat een onmisbaar deel van Uw kracht vormt? Ik vermoed, dat het U bij die enquête zal gaan als mijeen gevoel van groote gemeenzaamheid zal bij U opwellen bij de gedachte aan Uw k. m. en Uw geweer; Uw klewang is zoozeer een stuk van U zelf geworden, dat gij daaraan slechts denkt als aan een verleng stuk van Uw vuist en niet meer als aan een wapen waarnaar gij nog grijpen moet, doch de mitrailleur Zie, ik spreek onbewust reeds niet van „Uw" mitrailleur, het is „de" mitrailleur, zooals de Infanterist spreekt van „de" Artillerie 1043

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 51