naar een aanval op de oostelijke strategische flank: de Dardanelles En ongeacht het betoog en de meening van Lenient die, in zijn toch wel merkwaardig boek „La faute capitale du Haut Commandement (1920)" deze oplossing in Klein-Azië zoekt, is thans wel gebleken, dat hier, mits van huis uit ware opgetreden met inzet van voldoende krachten, in juiste samenwerking van leger en vloot, en vooral ook verrassend (voorbereiding en geheimhoudingeen volkomen overwinning in het bereik der geallieerden had gelegen. De groote tegenstanders van dit Dardanellenplan en trouwens van ieder plan, dat zich buiten het vastgeloopen Westfront beweegt, zijn Joffre en zijn gedelegeerde in Vlaanderende generaal F o c h Wat brengen overigens de eerste tactische probeersels op het Westfront 1. Maart 1915Neuve Chapelle. Het Engelsche le Leger zal, mede om zijn aandeel in den algemeenen frontaanval bij te dragen, een aanval ondernemen, waarbij een tactische verrassing naar voren komtde aanval zal worden ingeleid door een intensief bombardement gedurende 35 minuten op een front van 2000 M., de artillerie zal vervolgens haar vuur verlengen, het projectielen-gordijn zal zich voorwaarts verplaatsen en zoodoende de reserves beletten tijdig in te grijpen, opdat de eigen infanterie met een minimum aan verliezen de vijandelijke eerste linie kan nemen. Duseen verrassing door methodiek. Als verrassing-in-den-beginne slaagt zij volkomen. Maar dan ontstaan de wrijvingen als gevolg van onvoldoend vooruitziende voorbereiding: deartilleriesteun in de tweede phase, dus na de verlenging en verlegging bleek, mede door te geringe munitievoorraden, ontoereikend, de reserves der eigen troepen rukten niet of te laat op (er ontstond niet minder dan v ij f uur oponthoud de bevelstechniek haperde blijkbaar, de verrassing verraste ook de eigen staven en troepen, en toen Haig eindelijk en veel te laat gelastte den aanval door te zetten „regardless of loss", toen bleven die verliezen als eenig resultaat over. 2. 22 April 1915de eerste Duitsche gasaanval bij Yperen. (schets 1). De aanval wordt gericht tegen den saillant bij Yperen, bezet door twee Fransche (een Afrikaansche en een territoriale) divisies en door drie Engelsche divisies (Canadeesche, 28e en 27e). Hij richt zich hoofdzakelijk tegen het noordelijke deel van den saillant met het Duitsche XXVI Res. Korps (2 divisies), dat één 118

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 10