divisie van het XXIII Res. Korps op zijn rechtervleugel geplaatst ziet Een divisie blijft als legerreserve beschikbaar, echter niet t. b. v. den commandant van het XXVI Res. Korps, den uitvoer der van den eigenlijken aanval. De meest volkomen verrassing wordt bereikt Om vijf uur v. m. opent de artillerie aan Duitsche zijde het bombardement verrassend, terwijl tegelijkertijd de gascylinders worden geopend en de gaswolken worden uitgesloten. Zij treffen in hoofdzaak de beide Fransche divisies, welke den linkervleugel van den saillant bezet houden. Er ontstaat een débacle te 7 v. m. moet zelfs de Fransche artillerie het vuur staken wordt door het gas overvallen, kan niet meer schieten En de Duitschers stooten een gat van bijna zes K.M. breedte twee vijandelijke divisies zijn vrijwel volkomen verdwenen. Het Ve Engelsche korps (Plumer) wordt in zijn geheel in de flank gevat: op ruim zes K.M. afstand ligt IJperen binnen het bereik der aanvallers. Maar ruim drie K.M. dringen de Duitschers nog door en dan staakt de aanval! De Engelsche reserves, in der haast en waar slechts bereikbaar aangezet, trachten de gaten te stoppen echter blijven er voor- loopig drie gaten open, van 1000 tot 3000 M. breedte. Desondanks zijn de Duitschers op 1 Mei slechts enkele honderd tallen meters gevorderd Het totaal resultaateind Mei hebben de Engelschen en Fran- schen zich uit den saillant teruggetrokken en is de neus afge plat. Bovendien hebben de verdedigers het dubbele van de verliezen van den aanvaller te betreuren (alleen voor de Engel schen 59.000 man Zoodoende rijzen de vragen a. Waarom werd de gaswolk zulk een verrassing b. Waarom hebben de Duitschers die volkomen verrassing ook niet volkomen uitgebuit? c. Waarom leden de Engelschen, die de eigenlijke débacle en den eigenlijken gasaanval ontliepen, zulke ongemeen zware verliezen Antwoord ad a.Omdat de Engelschen en vooral de Franschen eenvoudig niet aan een dergelijke verrassing willen gelooven. Reeds op 30 Maart komen er in het Bulletin van het Xe Fran sche leger (Picardie) berichten voor omtrent gascylinders. Op 13 April bericht een deserteur bij Langemark dat de Duit schers gascylinders in de loopgraven plaatsen; die cylinders zijn gevuld met verstikkend gas en worden in batterijen van 20 stuks vereenigd, elke batterij voor een frontbreedte van 40 m. Boven dien wordt de man in het bezit van een primitief gasmasker bevonden. 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 11