De betrokken Fransche divisiecommandant (Ferry) waarschuw zijn nevenafdeelingen, o. a. de Canadeesche en de 28e Engelsche divisie hij waarschuwt bovendien zijn korpscommandant en den verbindingsofficier van Joffre. De korpscommandant kiest de eenvoudigste oplossing en ver klaart hem een dwaas, gaat dan ook niet in op zijn voorstel om de cylinders stuk te doen schieten en de frontlijn zwak te be zetten. De verbindingsofficier geeft het bericht door als een sprookje; verwijt hem ernstig dat hij rechtstreeks en zonder tusschen- komst der Fransche „gezaghebbenden" een waarschuwing tot de Engelschen durfde richtenbovendien, dat hij ondanks Joffre's beginselen en doctrine een voorstel tot minder dicht bezetten van de frontlijn waagt in te dienen. Ergo de bittere conclusie is van Liddell Hart „following the usual happy custom of the French army, Ferry was thereafter punished by removal for being right" Op 16 April ontvangt men een nieuwe waarschuwing, ditmaal van de Belgen wordt rustig in den wind geslagen. Slechts de Engelschen trachten de geheimzinnige cylinders uit de lucht te ontdekken, doch vinden niets. En dan teekenend voor hun methoden geven de D u i t- schers op 17 April draadloos het volgende bericht uit: „Gis teren gebruikten de Engelschen projectielen met verstikkend gas" Zelfs dit wordt niet als aanwijzing benut. En zoodoende kan de gaswolk een volkomen verrassing worden. Antwoord ad b.Omdat de Duitschers zelf geen vertrouwen in het toe te passen middel hadden. De Duitsche legerleiding verwacht er geen heil van. Dus: de uitvinder Haber krijgt geen projectielen ter beschikking en moet zich maar behelpen met primitieve en van den wind afhankelijke gascylinders, terwijl de wind in Vlaanderen juist meestal W. of Z. W. waait, d. w. z. in de richting der Duitschers! Falkenhayn weigert voorts reserves om het succes uit te buiten en extra artillerie-munitiehij wil niet verder gaan dan „eens probeeren". Dan: de Duitsche troepen zelf waren bang voor het gas, be zaten slechts een zeer primitief gasmasker, kenden nog geen gas- tactiek en waren tijdens het gevecht, toen zij in de vijandelijke loopgraven de uitwerking van dit strijdmiddel op de tegenstan ders konden waarnemen, maar al te geneigd zich zoo spoedig mogelijk in te graven, zoodat zij dan ook in de volgende dagen, ook al omdat er geen reserves bij de hand waren, vrijwel niets meer en beter werden dan dekking voor de eigen oprukkende artillerie Dientengevolge: de verrassing, die, mits op groote schaal toe gepast, zorgvuldig en in ieder opzicht voorbereid, met sterke 120

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 12