reserves dadelijk beschikbaar en ingesteld op ruime doelen (men denke hier aan de schitterende voorbereiding van het Maart offensief in '181), zonder eenigen twijfel tot een beslissend resultaat had kunnen leiden, bereikte thans niet anders dan een plaatselijk succes en een waarschuwing voor den tegenstander, welke nu niet langer in den wind kon worden geslagen. De verrasser wordt zoodoende tenslotte zelf het gevoeligst verrast Antwoord ad c.: Omdat de Engelschen volstrekt onvoorbereide tegenaanvallen moesten inzetten ter ontlasting van de Franschen,. die natuurlijk op Foch's last moesten tegenaanvallen „Attaquez! attaquez toujours!" maar niet konden aanvallen faute de combattants. Aldus het inderdaad verrassende drama van Yperen. 3. 15 September 1915: Loos. Gasaanval der Engelschen, die het nieuwe strijdmiddel hebben overgenomen, maar die tevens om in den stijl der oorlogvoering te blijven, de fouten der Duitschers mede hebben overgenomen: slechte voorbereiding, inzetten van onvoldoende krachten en reser ves, onvoldoende munitie-voorraad, en die nog immer vasthouden aan dit systeem van „doorbraken", het systeem van Joffre en Foch dat ook Lord Kitchener tot het zijne heeft gemaakt. Primitief en hulpeloos wordt de aanval ingezet en doorgevoerd het resultaat wordt een hopelooze en ongemeen bloedige ellende. En^elsche verliezen: 60.000 man; Duitsche verliezen: 20.000 mam Fransche verliezen (gelijktijdige aanvallen, overigens op gansch dezelfde wijze, in Champagne en Artois): 192.000 man; Duitsche verliezen: 120.000 man. En het jaar 1916 breekt aan. Van 25 Februari tot 23 Juni past Falkenhayn „vermetigings - strategie toe, die de Franschen inderdaad verrast: Verdun. Maar vernietigt tenslotte zichzelf. 4. 1 Juli: Het Engelsch-Fransche Somme-Offensief. In algemeenen zinvolkomen verwaarloozing van elke verrassing. Op 24 Juni begint het bombardement. Op 29 Juni moet de aanval, op verzoek van de Franschen, die meer munitie behoeven, worden uitgesteld en de aanvals- troepen blijven niet minder dan tweemaal vierentwintig uur opgehoopt in de voorste loopgraven! Op 1 Juli wordt de aanval eindelijk ingezet. Hier volgt zonder verder commentaar de vertaling van een beschrijving van dezen aanval (Liddell Hart, The real war „De eerste Juli is een gloeiend warme dag. Om 7 uur v.m. wordt het artillerievuur tot de grootste hoogte opgevoerd. Een half uur later gaat de infanterie uit

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 13