De Franschen hebben in deze methode niet het minste ver trouwen en doen dus niet mee. Desondanks zetten de Engelschen door; zij passen zelfs een zeer goede voorbereiding aan de hand van ditmaal voortreffelijk stafwerk toe. Alleen zij zijn weer niet voorbereid op een wer kelijk groot succes en op het uitbuiten daarvan door reserves. Om 3.20 v. m. opent de artillerie het vuur, om 3.25 volgt de infanterieaanval. De verrassing, het succes zijn v o 1 k o m en Voor het eerst sinds 1914 verschijnen zelfs weer twee eska drons cavalerie op het gevechtsveld. „The surprise storm of the „Somme-Bastille" on July 14th brought the British to the verge of a strategic decision thereafter their efforts degenerated into a battle of attrition". 5. 15 September 1916: De tank. De geboorteweëen zijn vele en langdurige de officieele tegen werking blijft koppig en vasthoudend. Desondanks wordt op 2 Februari 1916 de officieele proef ge houden. En men betracht zelfs, evenals de Franschen, die vrijwel gelijktijdig beginnen (Estienne), een zeer geslaagde geheimhou ding, óók bij de oefening der manschappen. Maar: men zet deze verrassing in vóór zij technisch rijp is, en vóórdat het aantal beschikbare tanks voldoende is „thus history is left to surmise that the tanks were „pawned for a song" of the Somme Pawned to pay for a resounding local success which might draw an encore from the public and, inci dentally, drown the growing volume of criticism". Derhalve men openbaarde den vijand een geheel nieuw strijd middel, waartegen op dat oogenblik nog geen afweermiddel be stond, vóór men gereed was, en ontnam zoodoende aan de verrassing een groot deel der waarde. De nota van Swinton, den vader der tanks, eischte 1. de aanvalssector moet gekozen worden i. v. m. de kracht en de capaciteit van de tank het is niet gebeurd. 2. de opmarschwegen dienen geschikt gemaakt te worden voor tankshetzelfde geldt ten aanzien van spoor- en waterwegen - ondanks alle waarschuwing werd hieraan geen aandacht gewijd. 3. reserves dienen aanwezig en beschikbaar te zijn niet gebeurd. 4. tanks en infanterie dienden tactisch op elkaar te zijn ingesteld niet gebeurd. 5. enkele tanks dienden draadloos te zijn uitgerust niet toe gestaan. Een enkele illustratie van de mentaliteit van het Hoofdkwartier ten opzichte van de tanks. Een generaal in den staf van Haig gaf opdracht, dat de tanks over een bepaalden spoorweg naar het front moesten worden -vervoerd. 123

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 15