„Thë technical expert in charge of the movement pointed out that this was impossible because of the loading gauge The general retorted „what the hell is a loading gauge he officer explained, and pointed out that by another route they could avoid the two tunnels that made this route im possible. But te general, still refusing to recognize the impos sible, curtly said „Then, have the tunnels widened". Zoodoende wordt besloten om in totaal slechts 49 machines te gebruiken. Zij zouden in kleine detachementen van 2 a 3 tanks samenwerken. Tengevolge van te haastige voorbereiding en technische onvol komenheden bereiken echter slechts 32 machines het aanvangs- Het resultaat: negen gaan met de infanterie naar voren- negen kunnen hun infanferie-onderdeel niet opvangen doch helpen mee om het veroverde terrein schoon te vegen; n'egen zakken in elkaar; vijf komen in granaattrechters terecht en blijven steKen En de groote verrassing is vrijwel om niets prijsgegeven. Het jaar 1917 breekt aan. Joffre's glorie verdwijnt met Joffre persoonlijk; Nivelle zal het Fransche leger ten aanval en ter overwinning leiden. Vóór die aanval kan worden ingezet verrassen de Duitschers hun tegenstanders weer eens volkomen door een groot en breed s.^e"'n§^erre'n Prijs te geven en als een woestenij ter be schikking van den mogelijken aanvaller te laten. Desondanks zal de aanval voortgang hebben. De geheimhou ding is zoodanig volmaakt, dat zelfs de gemiddelde café-bezoeker het plan kent. Elk begrip van verrassing wordt aan Fransche zijde verwaarloosd. Het resultaat: een volstrekte en zoodanig bloedige mislukking dat er opstand in het Fransche leger uitbreekt: „wij willen de loopgraven wel verdedigen, maar we willen niet meer aanvallen 6. 7 Juni 1917Messines. De bijna volmaakte verrassing in den belegeringsoorlog. Men wenscht aan Engelsche zijde den hoogen grond bij Mes sines als een flankeerend bastion voor een latere nadering tegen Yperen te vermeesteren. De opdracht wordt verstrekt aan het lie Leger van Sir Herbert Plumer, chef van den staf Harington. Het doel is geen ander en ook niets meer dan een saillant te nemen een stuk belegeringsoorlog. Harington, één van de weinige uitmuntende Engelsche stafof ficieren, stelt zich als taak: maximum voorbereiding, minimum kosten aan menschenlevens. 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 16