de tanks in secties van drie machines werkten, kon men op deze wijze drie opvolgende hindernissen overschrijden. Voorts zou in iedere tanksectie een der machines op 100 m. voor uitgaan, zoodoende het vijandelijke vuur neerdrukken en daar door de beide volgende tanks beschermen bij het voorwaarts voeren der infanterie. De infanterie in losse, ijle formatie volgde onmiddellijk achter deze tanks. Terwijl nu de tanks een weg schoonveegden door de breede hindernissen van ijzerdraad en het vijandelijk mitr. vuur bleven neerdrukken, trad de infanterie op achter de tanks en het artillerievuur als „moppers up" en bleef gereed om de tanks te beschermen tegen vijandelijke artillerie op korten afstand. De eenige fout in dit tankplan was, dat en zulks ondanks den raad van deskundigen de tanks aanvielen over het geheele front inplaats van tegen bepaalde, uitgezochte tactische punten, zoodat dan ook geen tank-reserve be schikbaar bleef voor gebruik in latere gevechtsfasen. De voorbereidingen werden getroffen met groote handigheid en onder volkomen geheimhouding, terwijl met het oog op de verrassing over een breed front aan beide zijden van den eigenlijken aanvalssector gas- en rookaanvallen, „dummy-" aanvallen met„dummy"-tanks, raids en schijnaanvallen werden uitgevoerd. Weliswaar werd de geheimhouding op het laatste oogenblik nog door een Iersche gevangene in gevaar gebracht de Duit- sche legercommandant v. d. Marwitz, sloeg echter tot op den 19en geen geloof aan dit bericht. Toen werd echter een tele foonbericht opgevangen „Tuesday, Flanders", zoodat dien nacht de troepen werden gealarmeerd en v. d. Marwitz nog haastig een divisie kon aantrekken. Echter rekende hij op het voorafgaand artillerievuur, dat uitbleef en zoodoende tot een verrassing werd. Die verrassing werd bovendien nog bevorderd door een vroege ochtendmist. Op 20 November te 6.20 v. m. gingen de tanks en de infanterie op ongeveer een front van 10 K.M. voorwaarts en behaalden een demoraliseerend openingssucces op alle punten, behoudens op het front bij Flesquières. De oorzaak voor dezen ernstigen tegenaanslag was, dat de cdt. van de 51e div., Harper, zijn eigen „methode" verkoos boven de door het Tankkorps aanbevolen formaties, welke door alle overige divisies waren aanvaard. Zijn voorste tanks werden „rovers" genoemd, en gingen veel verder vooruit, terwijl zijn infanterieformaties ook minder geëigend waren om samen te werken met tanks. Overigens veroordeelde hij het geheele Cambrai-plan als „a fantastic and most unmili- tary scheme". Zoodoende bleef zijn infanterie te ver achter 127

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 19