Hoe werd deze onontkenbare verrassing opgebouwd In werkelijkheid helt Ludendorff ertoe over om het Engelsche leger juist tegenover zijn sterksten sector te doorbreken. En hierin schuilt de gelukkige kans voor de geallieerden, omdat Ludendorff tengevolge van deze opvatting in gebreke bleef om het gewicht van zijn reserves althans tot het alweer te laat was in te zet ten tegen de lijn van den minsten weerstand, d. i. Zuid van de Somme. Bovendien aanvaardt hij niet het voorstel van zijn voornaam- sten strategischen medewerker uit die dagen (majoor Wetzell) om een doorgezette verrassing toe te passen door twee gecombi neerde aanvallen aan te zetten één a cheval van St. Quentin, één in de richting Hazebrouck. Strategisch loopt zoodoende ook deze beweging tenslotte dood. Toch lag in haar opbouw ongetwijfeld de groote kans. Want de Duitschers bezitten thans de numerieke meerderheid hun sterkte is met 30 °/0 toegenomen (ineenstorting van Rusland), terwijl de sterkte der Engelschen met 25 °/0 is afgenomen. De Engelschen, die weten dat de Duitschers onmogelijk een groote hoeveelheid tanks kunnen aanmaken, verwachten echter niet, dat de Duitschers zullen slagen in ondernemingen, welke hen zelf nu al ruim twee jaar telkenmale mislukt zijn. Maar zij vergeten, dat de mogelijkheid op andersoortige verrassingen niet is uitgesloten. En op 30 November zijn de Duitschers reeds op het spoor van die verrassing gekomen: een kort, allerhevigst bombardement met gas en rook, gevolgd door een rush van infanterie, geoefend en opgeleid in de nieuwe infiltratie-tactiek. De voorbereiding 1. Ludendorff kiest de beste medewerkers, die hij slechts kan vinden Geyer voor de nieuwe voorschriften, Bruchmüller (Durch- bruchmüllervoor de artilleristische voorbereidingen. 2. De artillerie wordt volkomen gedekt tot vlak bij de frontlijn gebrachtbehoeft, dank zij de methode Bruchmüller, niet meer voorafgaand aan den aanval in te schieten. 3. Infiltratie door de infanterie de voorste troepen tasten en zoeken naar de zwakke punten, dringen daar doordaar heen worden de reserves gericht, maar uitsluitend om het succes uitte buiten, niet om een tegenslag weer ongedaan te maken! 4. Bijzondere aandacht wordt gewijd aan de verbinding tijdens den aanval (berichten omtrent de vorderingen). 5. Stormtroepen gaan de infanterie vooraf, bewapend met auto matische geweren, lichte mitrs. en lichte mortieren; stooten door, waar zij slechts een opening kunnen vindensterkere punten blijven voor de achtervolgende liniessnelheid van de beweging wordt bepaald door de snelste en niet door de langzaam- 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 21