nieuwe methode van Bruchmüller toe te passen en daardoor een belangrijk deel der verrassing prijs gaf. En nu blijkt meer en meer, dat Ludendorff de strategische elasticiteit mist om dadelijk en overal de juist gevonden of hervonden strategische waarheid toe te passen val aan op den zwaksten weerstand en niet op 's vijands hoofdkrachten, zoo dat hoe geweldig en verrassend van opzet de onderneming als zoodanig blijft, andermaal geen beslissende resultaten worden bereikt. Wat de verrassing betreftzij werd in hooge mate begunstigd door den mist, was zoodoende als verrassing minderwaardig, ver geleken bij die van Cambrai. Maar hoewel Ludendorff slechts gewapende menschen in- stede van gewapende machines tot zijn beschikking heeft, blijkt de tactische verrassing niet alleen volkomen, doch zelfs verder reikend dan ooit tevoren. 9. 9 AprilHazebrouck. Het verrassend groote succes van 21 Maart heeft Ludendorff ertoe gebracht zijn aanval te lang en te ver door te zetten er zijn te veel reserves ingeteerd. Zoodoende kan hij, instede van reeds op 2 April, eerst op 9 April een tweede stoot aanzetten. Te 4.5 v. m. vallen de Duitschers tusschen het kanaal van La Bassée en Armentières bij Neuve Chapelle op een front van 16 K. M. aan. Wederom is de verrassing, welke thans Portugeesche troepen treft, vrijwel volkomen. Om 4.5 v. m. breekt het bombardement los de flanken van den aanvalssector zijn met mosterdgas onbegaanbaar gemaakt. Om 7.30 v. m. gaan de eerste, kleine groepen infanterie (storm troepen) vooruitom 8 v. m. neemt het artillerievuur weer in hevigheid toe, en te 9 v. m. zetten 9 Duitsche divisies den aanval in en door de Portugeezen worden volmaakt omver geloopen 's avonds is de aanval tot een diepte van drie mijlen doorge drongen. Den lOen April is een frontlengte van 24 mijl veroverdde door Sir Douglas Haig uitgegeven Legerorder teekent duidelijk het wederom verrassende succes der Duitschers „there is no other course open to us but to fight it out. Every position must be held to the last man with our backs to the wall and belea- ving in the justice of our course, each one of us must fight on to the end". Maar andermaal blijken ook de Duitschers zelf door hun resuil- taat te zijn verrast, andermaal tracht Ludendorff het onverwacht groote succes te lang en te ver door te zetten op den 30sten April is het front weer gestabiliseerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 23