^aaral hebben de Duitschers dan ook slechts tactische instede van strategische doelen bereikt, het Engelsche en op dat oogenblik voornaamste leger der geallieerden heeft 300.000 man aan verliezen geboekt sinds 21 Maart. Echter: het Amerikaansche Leger is in aantocht. 10. 27 Mei: De strategische verrassing tus- schen Soissons en Reims (Schets 4). Het drama van den Chemin des Dames de zwartste blad- zijde in het boek der Foch'sche bevelvoering. Want inderdaad ligt het strategische doel, dat Ludendorff zich uiteindelijk gesteld heeft, in Vlaanderen. Naar tijd en plaats verwachten de bondgenooten hier dan ook geen aanval de Chemin des Dames wordt als een rustige sector beschouwd, waar- heen verbruikte en rustbehoevende Engelsche divisies worden gedirigeerd. De JFranschen en de Engelschen gelooven niet aan de moge lijkheid van een aanval op dit punt - de Amerikanen echter wel. En hun inlichtingendienst geeft zelfs den datum aan als tusschen 25 en 30 MeiMaar de commandant van het Vle Fran sche leger (Duchêne) wijst dit bericht van amateurs rustig af En hij wijst nog meer af. Want Pétain, de man, die vóór alles het nutteloos en noode- loos verbruik van menschenlevens wil tegengaan, heeft tegen over de nieuwe Duitsche verrassing een even nieuw verdedigings systeem ontworpen de elastische verdediging. De eerste schok wordt slechts opgevangen in een dun bezette voorste lijn, die elastisch meegeeft en inmiddels met vuur uit automatische en andere wapens den aanvaller zooveel mogelijk verliezen toebrengt. De eigenlijke weerstand wordt eerst geboden in sterke, achterwaarts gelegen posities, waartegenover de aan vallende troepen buiten de werkzame ondersteuning van het groot ste deel der eigen artillerie zouden zijn. Natuurlijk ondervindt deze nieuwe verdedigingswijze bij vrijwel alle Fransche legercommandanten tegenkanting. De generaal Duchene denkt er niet aan haar toe te passenhij blijft zijn in fanterie in voorste lijn masseeren blijft de vijandelijke artillerie behoorlijke doelen bieden blijft zijn plaatselijke reserves in dat artillerievuur verspillenblijft zijn commandoposten, verbindings centra, munitiedepots enz. zoo ver mogelijk naar voren en zoo dicht mogelijk op zijn voorste linie schuiven. De Engelsche divisiecommandanten, thans onder zijn bevelen gesteld, die wel voor diepte en elasticiteit voelen en die der halve bezwaren maken, worden met een kort en krachtig: I'ai ditgeécarteerd. s "J En zoodoende wordt andermaal een onbekwame en desondanks koppige Fransche Legeraanvoerder volkomen verrast 132

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 24