Maar na en tengevolge van die eindelijke overtuiging mislukt de vierde poging der Duitschers, althans Oost van Reims en tegen over het vierde Leger volkomen: „it was played to an empty first night house". Want de Duitschers worden hier bovendien zelf weer geheel verrast door de Fransche tegenvoorbereiding: korten tijdvoor de in de voorste loopgraven opgehoopte Duitschers ten aanval zullen gaan (het uur was door een raid op 14 Juli bekend geworden) barsten de Fransche tegenvoorbereidingsvuren los. En als de Duitschers dan hun aanval inzetten, ondervinden zij zware verliezen door de Fransche mitrs. in de dun bezette voorste lijn, zoodat de aanval feitelijk reeds verioopen is als zij de hoofdweerstandslijn bereikt. J 12. 18 Juli: De tegenaanval van Villers Cotteret. „The truth of the great counter-stroke of July 18th is that it was not conceived, by Foch at least, as a counterstroke at all! But the refrain „attaquez!" was chanted so continually that sooner or later it was bound to coincide with a „phychological moment" as on July 18th". Als verrassing is deze aanval van Mangin's Xe Leger slechts van betrekkelijke waarde. Hij vormt als het ware een herhaling van Cam b r a izonder artilleristische voorbereiding en met gemasseerde lichte tanks. Ludendorff kan echter de poorten van den saillant nog juist lang genoeg open doen houden voor zijn terugtocht dan zijn z'n reserves verbruikt en moet hij het initiatief aan den tegen stander laten. En hoewel de Franschen 30.000 gevangenen en veel materieel veroveren, blijkt toch dat de aanval nog niet beslissend is geweest: op 2 Augustus beveelt Ludendorff alweer voorberei dingen te treffen voor een hernieuwden aanval in Vlaanderen. Niet de tegenaanval van Foch-Pétain brengt dan ook voorde geallieerden redding en ommekeer: dit wordt eerst bereikt op 8 Augustus. 13. 8 Augustus. De verrassing van Amiens. De grootste en tenslotte ook de merkwaardigste verrassing op het Westfront, vooral ook omdat zij niet aantoonde, maar bevestigde dat het moreele element nog altijd in de oor logvoering domineert boven alle andere. Zij is ook ditmaal weer gebaseerd op het plotseling loslaten van een zwerm tanks zonder eenig voorafgaand bombardement feitelijk dus een herhaling van Cambrai en van 18 Juli. Maar voor en bij Amiens werd de verrassing voor de eerste maal in volmaaktheid uitgevoerd: „it was a subtle compound of many deceptive factors: too often surprise is treated as an incidental to be gained by a simple choice of date or place". 134

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 26