a. De voorbereidende besprekingen worden volstrekt geheim en steeds op verschillende plaatsen gehouden. b. Verkenningen hebben steeds zoo gedekt en onopgemerkt mogelijk plaats. c. Deelnemers worden op het allerlaatste oogenblik gewaar schuwd: divisiecommandanten hooren niet voor 31 Juli dat 1 een aanval is beplandde troepen worden eerst 36 uur te voren gewaarschuwd het War Cabinet in Londen hoort in het geheel niets d. Alle bewegingen geschiedden bij nacht, met vliegtuigen in de lucht teneinde ook van die zijde ontdekking te voorkomen. e. Het werk aan de eigen, achterwaartsche verdedigingslinies werd, ter misleiding van de tegenpartij, tot aan den laatsten avond voortgezet. f. Het in voorste lijn in stelling brengen der artillerie geschiedde met zeer minutieuze voorbereiding, zoodat het noodzakelijke inschieten der nieuwe batterijen geen aandacht trok. g. De sterkte van het met den aanval belaste IVe Leger werd ongezien verdubbeldhiervoor waren noodig 290 extra- treinen, waarvan alleen 60 voor munitie, terwijl slechts twee spoorlijnen ter beschikking stonden. Zoo stonden op 8 Augustus te 4.20 v. m. gereed: 13 di visies, 3 cav. divisies, 17 escadrilles, 10 zware en 2 Whippet (lichte) tank-bataljons (360 zware, 96 lichte tanks), ruim 2000 stukken, waarvan 672 zware 2/3 deel der artillerie werd als contra-artillerie aangewezen. h. Aangezien bekend was, dat de Duitschers de Canadeezen als stormtroepen beschouwden, werden onderdeelen hiervan naar het N. verplaatst, terwijl ook op andere plaatsen geruchten van de aankomst dezer troepen werden verspreid; de Cana deezen kwamen eerst enkele uren voor den aanval in de frontlijn. i. Extra aerodromes werden op plaatsen buiten het aanvalsterrein opgericht. j. Op het uur „nul" werden alle reserves gelijktijdig in bewe- ging gezet. k. Zoo spoedig mogelijk werden vechtwagens (gewapende auto's) langs de wegen gezonden om achter het Duitsche front verwarring te stichten op deze wijze werd o. m. een Duit sche korpsstaf aan het ontbijt te Proyart overvallen. Tegenover de aanvallers stonden op een front van ongeveer 22 K.M. zes zwakke divisies van het Duitsche 11e Leger (v.d. Marwitz). Op 8 Augustus, een uur vóór zonsopgang, breken zonder art. voorbereiding de tanks los, terwijl tegelijkertijd de barrage inzet, en de infanterie voorwaarts gaat wederom begunstigt een dichte mist de aanvallers. 135

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 27