Vooral ten Zuiden van de Somme wordteen maximum-ver rassing bereiktop het geheele front wordt dien dag tot 10 a 12 K.M. diepte doorgestooten op den tweeden dag is de vordering reeds minder en dan sterft ook deze aanval weer uit De reden a. Thans worden de vroegere slagvelden van de Somme bereikt, die onbegaanbaar blijken en alle opvoer remmen. b. Het vraagstuk van het voortdurend gang in een aanval houden is in den wereldoorlog nimmer opgelost. c. Het aanvalsfront was vrij smal, d. Men beschikte nog over te weinig reserves. e. De Duitschers wisten vóór 11 Augustus nog 18 reserve-di visies aan te zetten. f. De aanvalsrichting was weer frontaalhet tankkorps had dan ook geadviseerd de 96 Whippets zelfstandig en geconcen treerd in Z.O. richting door het gestooten gat tegen de ver bindingen der Duitsche troepen tegenover de Fransche stel lingen aan te zetten. Toch worden in vier dagen 21,000 gevangenen gemaakt, terwijl de eigen verliezen slechts 20.000 man bedragen. Maar het groote en allesbeheerschende resultaat werd, dat hier een moreele verrassing bereikt werd de Duitsche reserves blij ken uitgeput; Ludendorff besluit dat de oorlog moet eindigenen dat vredesonderhandelingen dienen te worden aangeknoopt. „Thus" schrijft Liddell Hart, en hiermede moge dit artikel worden beëindigd „thus, in sum, the decisiveness of August 8th came from its dislocations of thougt or will, or both,throug- fUt e hlerarchy of the German command. The history ot 1914-1918 repeated the experience of all history, that, except against an exhausted or already demoralized foe, decisive sue cess in war is only possible through surprise. And that surprise must be a compound of many subtle ingredients". AANKOMST IN NEDERLAND* Dringend verzoek aan de in Europa vertoevende Officieren» steeds hun adres op te geven aan den correspondent Kapitein-Intendant Kooij» Antonie Heinsiusstraat 17» 's-Gravenhage. 136

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 28