3. WAARNEMINGSOEFENINGEN MET SEINKARDOESJES BIJ DE ARTILLERIE door A. R. W. GEIJ VAN PITTIUS, Majoor der Artillerie. Tegen de waarnemingsoefeningen met rookgevende seinkar- doesjes schijnt bij het wapen der Artillerie een zekere afkeer te bestaan, daar zij zelden of nooit gehouden worden, misschien omdat omtrent dergelijke oefeningen niets is neergelegd in eenig voorschrift. Dat deze afkeer internationaal is, blijkt hierna. Waar met de bezuinigingsperiode de schietoefeningen vermin derd of wellicht tijdelijk niet gehouden zullen worden, moet de geoefendheid in het waarnemen toch onderhouden worden, want een artillerie, die niet kan schieten is van geen waarde. De oefeningen met seinkardoesjes leenen zich daartoe uitstekend de kosten van de kardoesjes kunnen niet groot zijn. In de Revue d'Artillerie van Januari 1932 geeft de Lt.-Colone! L. Camps in „Note sur les exercises avec pétards" aanwijzingen voor dergelijke oefeningen. Aangezien deze beschrijving gedeelte lijk overeenkomt met en gedeeltelijk eene verbetering behelst van de oefeningen, zooals ze door schrijver dezes bij de batterij en in de afdeeling gehouden werden, volgt hier een overzicht daar van met aanwijzingen, op eigen ervaring gegrond, voor het houden van deze oefeningen bij de N. I.-Artilleiie, De Lt.-Col. Camps haalt ook een schrijven van den Général Maurin, inspecteur-gé- néral de l'artillerie, van 1924 aan, welke door vele andere zijn gevolgd en waarin op het nut van deze oefeningen werd gewezen. Doch ondanks deze aanschrijvingen behoorden dergelijke oefe ningen in het Fransche Leger blijkbaar tot de uitzonderingen. De Lt.-Col. Camps geeft aan, hoe de oefeningen met betere gevolgen en gemakkelijker gehouden kunnen worden, dan gedaan werd, ook o. a. door mij. Er werd n. 1. een geheel vuur nage bootst en naar gelang van de commando's van den vuurleider werden de kardoesjes over een groote diepte en breedte om het doel heen ontstoken, hetgeen veel voorbereiding eischte en vaak veel tijdverlies ten gevolge had. Het doel van de waarnemingsoefeningen met seinkardoesjes is twee-ledig 137

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 29