Deze oefening vereischt veel tijd van voorbereiding. De ver kenning van het terrein moet tevoren geschieden. Er kunnen twee doelen in eikaars nabijheid ingericht worden en zoodra op het andere doel is overgegaan, kan bij het voorgaande een volgend vuur worden voorbereid. Op deze wijze kunnen meerdere vuren nagebootst worden. in een 1 /4 uur kan een inschietvuur van 24 kardoesjes afloopen en van af de afgifte van het vuurbevel in 2530 min. Heeft een zelfde vuurleider 2 vuren achter elkaar, dan kan hij in een '/2 uur afgevuurd hebben. Voor 2 vuurleiders met elk 2 vuren valt dus te rekenen op l'/2 uur. Op één ochtend kunnen makkelijk 4 vuurleiders geoefend worden, zonder dat het personeel laat thuis komt voor het eten. Aan telefoon-materieel heeft men te rekenen op 2 lijnen van 2500 m. (1 voor reserve) en bij 2 doelen een schakelstation boven dien, om steeds één lijn te kunnen gebruiken, en verder bij 2 doelen minstens 4 toestellen. Voor de veiligheid tegen storingen ware te rekenen op een reserve van 2 seinploegen. Aan personeel voor ontsteking zijn 4 man bij eiken draad (voor SPn. het dubbele) en 1 of 2 gegradueerden noodig. Bij deze oefening kan ook beoefend worden het vereenigen van de richtlijnen of het schieten daarvan met SPn. (hoogere SPn. dan 30 m. kunnen niet worden gegeven). Tijdelijk moet dan aangenomen worden, dat de schootsrichting samenvalt met de waarnemingslijn. Het behoeft "niet door den vuurleider zelf te geschieden, doch kan ook door een ander worden gedaan. Bladvulling. Marschvaardigheid. „Fasteinen Monat standen wir nun in Feindesland, und wahrend dieses Monats hatten wir auf unsern Beinen den Marsch aus der Gegend von Neusz*) bis südöstlich Paris gemacht ohne Rast und Ruh. Wir waren fertig und staunten oft genug, dasz wir noch weiter konnten. Wie manchen Kilometer hatt' ich schon in den letzten Tagen zu Fusz machen miisssendenn ich war so übermtidet, dasz ich, sowie ich den Gaul bestieg, sofort einschlief und in Gefahr kam, herunterzukollern Und wie manche sorgenfolle Zwiesprache hatte ich mit Ahlert gehabt wegen der Stiefel der Leute. Kaum ein Paar, das noch hie und dort einen Nagel aufwies. Die Sohlen waren papierdünn geworden. Noch ein Paar Marschtage, und meine Grenadiere würden barfusz laufen". (Walter Bloem, Vormarsch.) Bij Düsseldorf. 145

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 37