4. ZORG VOOR GASZIEKEN door S. VAN DAM, Dirigeerend Officier van Gezondheid le klasse. (Bespreking* van het artikel „Zorg voor gaszieken" door Majoor dokter Charles C. Hillmann, van het Amerikaansche Leger, voor komende in The Military Surgeen, Vol. 70 No. 6 van Juni 1932.) Het gebruik van gassen als aanvalswapen is niet een uitvin ding van den tegenwoordigen tijd. Gassen werden reeds gebruikt door de Atheners en Spartanen vele eeuwen voor Christus en waarschijnlijk zelfs nog vroeger door de Chineezen en Japanners. Onze belangstelling voor gasoorlog echter dateert van af het eerste gebruik door de Duitschers tegen de geallieerden in April 1915. Ten einde de problemen, ontstaan bij het behandelen van gas zieken te kunnen begrijpen, moet men zich een duidelijk beeld vormen van de natuur en het tactisch gebruik van oorlogsgassen, van de pathologische physiologie, wat betreft hun uitwerking en van de pathologische laesies door de gassen veroorzaakt. Het woord gas, samen met oorlog is wat licht gebruikt, want het houdt in elke chemische zelfstandigheid, vast, vloeibaar, of in gasvorm, gebruikt om zijn vergiftigende of prikkelende uitwerking op het menschelijk lichaam. Dergelijke substanties worden, in het alge meen gesproken in de lucht verspreid als dampen of giftige rook, en oefenen hun werking uit op het personeel aan de besmette lucht blootgesteld. Enkele van deze, zooals mosterdgas en lewi- siet, werken ook door direct contact van de vloeistof met het menschelijk lichaam. Gasaanvallen kunnen op verschillende wijzen plaats vinden. Bij den eersten en waarschijnlijk den meest verwoestenden, zij het ook niet den zwaarsten gasaanval, werden 120 ton chloorgas ver spreid over de Britsche strijdkrachten, van uit de Duitsche linies over een zes-kilometer front. In dien aanval verloren de Engel- 146 I. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Voordracht gehouden op de militair-medische conferentie van 8 Aug. 1932 in het mil. hosp. te Magelang. De combattante lezer, die meent dat hij op dit medisch onderwerp geen acht behoeft te slaan, vergist zich. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 38