54, dat is 1 van de 7; thans 8 Europeesche en 18 militiecom pagnieën van de 72, dat is 1 van de 3). Cavalerie. Het aantal eskadrons is met 2 ingekrompen, zoodat er 4 over blijven, hetgeen niet ongunstig genoemd mag worden, gezien ook de gecomprimeerde organisatie van de infanterie, al blijft de vermindering van de cavalerie voor het Wapen zelve en voor elk rechtgeaard ruiter te betreuren de tijden zijn er echter niet naar om aan sentimentsoverwegingen veel waarde toe te kennen. Uit een oefeningsoogpunt moet de nieuwe dislocatie een ver betering worden geacht. In de toekomst zullen alle eskadrons in staat zijn met de infanterie samen te oefenen, wat thans niet het geval is. De moeilijkheden, welke zich aanvankelijk voordeden bij de voorgenomen opheffing van het eskadron te SoloDjogja, zijn door de legering aldaar van het tot 2 pelotons omgevormde peloton ordonnansen op elegante wijze opgelost. Te betreuren valt, dat de mogelijkheid tot samenwerking met de wielrijders door de toekomstige dislocatie niet is verbeterd, al kan in de practijk aan dit bezwaar wel gedeeltelijk worden tege moet gekomen, b. v. door het op meerdaagsche oefening zenden van de wielrijders, wat niet zoo duur behoeft te zijn. De organisatie van de lichte troepen de redactie vergeve ons tiet gebruik van deze niet-officieele maar daarom niet minder practische zegswijze in oorlogstijd vraagt in dit verband even eens onze aandacht. Niet duidelijk is of in de toekomstige organisatie op 1 of op 2 compagnieën wielrijders kan worden gerekend. O. i. moet ook bij de nieuwe organisatie, waarbij immers 2 eskadrons zijn opgehe ven, aan 2 compagnieën wielrijders worden vastgehouden. De wielrijders vormen een weinig kostbaar Wapen en zij hebben hunne bruikbaarheid, ook in onze Indische terreinen, reeds lang bewezen. Zonder thans nader in te gaan op het optreden van het Veld leger, willen wij er op wijzen, dat in elk geval behoefte bestaat aan een krachtig orgaan, dat in staat is op te helderen en te beveiligen, en dat slechts kan worden verkregen door samenwer king van cavalerie en wielrijders in één verband, en door toe voeging van de noodige vuurkracht, waartoe o. m. toevoeging van pantserwagens gewenscht is; op den duur is aan die aanschaffing met het oog op handhaving van orde en rust toch niet te ont komen. Is op aanschaffing van pantserwagens bij de nieuwe or ganisatie gerekend 111 Doelt de kapitein Van Dijken op wielrijders, wanneer hij, ietwat in raadselen sprekend, de mogelijkheid noemt op weinig kostbare wijze een compensatie te vinden voor de verminderde sterkte der cavalerie S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 3