groepen. In verband met hun physische eigenschappen, speciaal hun dampspanning en hun geschiktheid in toxische doses aan wezig te blijven waar ze zijn, worden oorlogsgassen ook onder scheiden in persistente en niet-persistente gassen. Mosterdgas en lewisiet zijn voorbeelden van de eerste, phosgeen en chloor van de laatste. Een ruimte gevuld met mosterdgas, kan onder gun stige metereologische omstandigheden dagen lang voor de troepen gevaarlijk blijven. Phosgeen is zeer vluchtig, verspreidt zich snel en blijft slechts korte perioden in gevaarlijke concentraties aan wezig. De andere gassen dan blaartrekkende en verstikkende gassen verschillen in hunne persistentie. In het algemeen zijn ze persistenter dan de verstikkende en minder persistent dan de blaartrekkende gassen. Er dient aan gedacht te worden, dat gas aanvallen gedaan kunnen worden met meerdere soorten gassen tegelijk en dat het eene gas reeds verdwenen kan zijn, terwijl het andere gas nog in giftige concentratie aanwezig is. Het gebruik van strijdgassen heeft er toe geleid verdedigings middelen er tegen te zoeken. Waar de ernstige laesies gedurende de eerste gasaanvallen het ademhalingsorgaan betroffen, was dus aangewezen een gasmasker, waar de lucht eerst door moest gaan, ten einde van het ziektemakende agens te worden ontdaan. Oor spronkelijk had men slechts gasmaskers met neutraliseerende vloeistoffen doordrenkt, die over neus en mond gehouden werden. Maar weldra werden deze vervangen door rubber-gasmaskers met oogglazen, die uren gedragen konden worden, terwijl de soldaat zijn oorlogsfuncties daarmee kan uitoefenen. Toen er nieuwe gassen gebruikt werden, werden de gasmaskers over eenkomstig gewijzigd. Op het oogenblik is het Amerikaansche Leger met een zeer goed gasmasker uitgerust, dat op de goede manier gebruikt de gevaren van de verstikkende gassen, zelfs in sterke concentratie, elimineert. Maar, zooals reeds hierboven ge zegd, ook andere deelen van het menschelijk lichaam kunnen door bepaalde oorlogsgassen aangetast worden. Dit is in het bijzonder het geval met de huid, waar de blaartrekkende gassen zeer ernstige en zelfs doodelijke verwondingen kunnen veroorzaken. Men kan de uitwerkingen van deze gassen slechts vermijden door noch direct noch indirect er mede in contact te komen. De troepen dienen zeer goed geoefend te worden in het gebruik van gas maskers en in de voorzorgen noodig om gaszieken te vermijden. Eenige gaszieken zijn altijd te verwachten, maar hun aantal kan aanzienlijk teruggebracht worden door een hoogen graad van „gas-discipline". Meerdere factoren zijn gevonden, welke in het Amerikaansche Leger meegewerkt hebben tot een grooter aantal gaszieken. Ver rassende aanvallen, directe slagen op het gasmasker, het inge volge tactische noodzakelijkheid naar voren gaan, dan wel ver blijven in met gas besmette streken, het dragen van besmette kleeding, het niet herkennen van een giftig gas door de geringe 148

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 40