■concentratie, zijn onvermijdbare oorzaken voor gaszieken. Onvol doende gasdiscipline door liet te laat opzetten van de gasmaskers, het te vroeg afzetten, het gebruiken van besmet voedsel of water, het verzuimen slapende kameraden te wekken, liggen op besmet ten grond, het aanpakken van besmette kleeding gaf aanleiding tot het ontstaan van gaszieken, welke voorkomen hadden kunnen worden. Het is van belang vast te leggen, dat 20% van de verliezen in het Amerikaansche Leger aan gas te wijten waren. Van het totaal aantal gaszieken stierf 1.73%. Van de schotverwondingen stierf 8.26 Als de dooden op het slagveld er bij gerekend worden, zou deze wanverhouding nog veel grooter worden, daar vele manschappen op het slagveld stierven, doch slechts weinig gaszieken. De verplegingsduur in de hospitalen van eiken gas- zieke was gemiddeld 41.77 dagen, van de schotverwonden 99,84 dagen. Er was een totaal van 70 552 gaszieken onder de Ame rikaansche troepen. In de 36.965 gevallen, dat de aard van het gas kon worden vastgesteld, was 27.711 maal mosterdgas de oorzaak. Volgens het rapport van den Inspecteur van den Militair Geneeskundigen Dienst over 1919, werd het verlies van 1.286.784 dagen bij het Amerikaansche expeditionnaire Leger veroorzaakt door mosterdgas. Aangeteekend kan nog worden, dat 80 °/o van de totale gasverliezen gedurende de mosterdgas periode te wijten waren aan mosterdgas, 10 aan arsenen en 10% aan verstikkende gassen (Vedder). Het bovenstaande illus treert de beteekenis van gassen als offensief wapen. Ze geven ook de betrekkelijke frequentie aan van het aantal gaszieken, veroorzaakt door bepaalde gassen. En bovendien men ziet het belang in, om voor komende oorlogen goed op de hoogte te zijn met de techniek, organisatie en uitrusting voor het behandelen van gaszieken. 1 Verstikkende gassen. Alle verstikkende gassen veroorzaken hetzelfde pathologische effect, het meest uitgesproken op de long- alveolen en de kleinere bronchiën, het groote gevaar is het ontstaan van acuut longoedeem. De wijze van het ontstaan van het long oedeem en de graad hangen af van de bijzondere eigenschappen van het gas, de concentratie en in mindere mate van den duur van de blootstelling. Phosgeen. Als voorbeeld van de groep van verstikkende gassen zullen de klinische verschijnselen van phosgeen-vergiftiging be sproken worden. Aanzienlijke verschillen in de werking van andere tot deze groep behoorende gassen, zullen daarna besproken worden. Gewoonlijk werd het phosgeengas aangetroffen in gema tigde of lage concentraties. Onder deze omstandigheden was de directe prikkeling op oogblindvlies en slijmvliezen van het adem- II. KLINISCHE VERSCHIJNSELEN EN BEHANDELING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 41