door de anoxyhaemie welke de osmotische uitwisselingen bena deelt. Hoewel phosgeen geen toxischen invloed uitoefent op de hart spier, veroorzaakt het belangrijke secundaire nadeelen. De anoxy haemie benadeelt de voeding van het hart evenals van de vitale centra in de hersenen. De bijna teerachtige consistentie van het bloed eischt veel meer kracht van het hart om het door de capil- lairen te stuwen. De spierspanning met de sterke dyspneu geeft nog sterkere uitputting van het hart. In het stadium van longoe deem geeft de blokkeering van de circulatie in de longen een zware taak aan het rechterhart. In doodelijke gevallen loopt de pols op tot 160 of 180 per minuut, wordt klein en onregelmatig, en houdt eindelijk geheel op. De anoxyhaemie bij phosgeenvergiftiging vertoont twee typen, te weten een anoxisch en een statisch type. Bij een normaal indi vidu is de zuurstofverzadiging van de lichaampjes in het arterieele bloed tusschen 94 en 98 Bij anoxyhaemie ten gevolge van phos geenvergiftiging is dat veel lager. Zelfs een geringe physieke inspanning kan onder deze omstandigheden de nog kleine aan wezige reserve hoeveelheid zuurstof verbruiken en de zuurstof verzadiging op een dusdanig punt brengen, dat de hart- en de ademhalingscentra van de hersenen niet meer werken. Op deze wijze worden de gevallen verklaard, waarin bij phosgeenvergifti ging na een geringe beweging van de patiënten de dood optreedt. Patiënten die anoxyhaemie door verschillende gassen hebben, worden naar hunne klinische verschijnselen in twee groepen ver deeld blauwe en grijze. Het essentieele verschil hiertusschen wordt gevonden in de hoeveelheid kooldioxyde in het bloed. In de blauwe gevallen is de hoeveelheid koolzuur toegenomen en vertoont de patiënt een ernstige cyanose met de verwijding van de oppervlakkige venen. De grijze gevallen hebben een abnormaal laag koolzuurgehalte, een aschgrauw gelaat, een oppervlakkige versnelde ademhaling en een snelle, weeke collapspols. In het Engelsche Leger trad 81 pCt. van het aantal dooden door phosgeenvergiftiging op in de eerste 24 uur. Na den derden dag genezen de patiënten gewoonlijk, tenzij een compliceerende bronchopneumonie is opgetreden. In ernstige gevallen, die beter worden, blijft soms nog weken lang een bronchitis over, echter genezen bijna al die gevallen op den duur. Chloorgas en Chloorpricine. Chloorgas is een tiende en een Chloorpicrine ongeveer één half maal zoo vergiftig als phosgeen. Daarom zijn grootere concentra ties van het eerstgenoemde noodig om gelijke toxische resulta ten te geven. Chloorgas en Chloorpicrine echter zijn meer prik kelend voor de slijmvliezen van oogen en ademhalingsorganen. In acute vergiftigingsgevallen met deze agentia is het onmiddel- 151

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 43