lijk effect traanafscheiding, heftig hoesten, een heftig gevoel van steken en pijn in de luchtwegen. De latente periode bij deze vergiftige gassen is minder vrij van verschijnselen en de aanval van longoedeem treedt vroeger op dan bij phosgeenvergiftiging. Alle mogelijke graden van vergiftigingen kunnen optreden en soms is het niet gemakkelijk voor den officier van gezondheid om te besluiten of een man al of niet door gas vergiftigd is. Het feit, dat de schadelijke gevolgen later kunnen optreden bij de verstik kende gassen, geeft een nieuwe factor van onzekerheid. Deze twijfelachtige gevallen moeten zeer nauwkeurig ondervraagd en onderzocht worden met het oog op het naar het front terugzen den van lijntrekkers en zeer lichte gevallen. Die gevallen kunnen tijdelijk aangehouden worden op hulp- en hoofdverbandplaatsen, totdat definitief is vastgesteld of al of niet gasvergiftiging aan wezig is. Er zal een groot aantal zijn, dat hoewel het slechts onschuldige hoeveelheden rook en niet vergiftige gassen heeft ingeademd, er van overtuigd is ernstig gasvergiftigd te zijn. Aannemende dat we met een echt geval van vergiftiging met een verstikkend gas te doen hebben, kan de behandeling in het acute stadium in vier woorden samengevat worden Rust, warmte, venesectie en zuurstof. Zoolang de pathologische physiologie in het oog gehouden wordt is de noodzakelijkheid van volledige physieke rust duidelijk. Elke poging moet worden gedaan om de behoefte aan zuurstof te verminderen, tot het laagste niveau. Dergelijke patiënten zal men laten liggen en evacueeren op draag baren, uitgezonderd bij die ongunstige militaire situatie, waarbij evacuatie absoluut onmogelijk is. Aan de mogelijkheid van een plotselingen dood of verergering van het longoedeem, dat opge treden is, dient steeds gedacht te worden. De meeste zorg zal er aan besteed worden patiënt warm te houden, vooral dient daaraan gedacht te worden, als de kleeren uitgetrokken zijn. Warmte zal niet alleen werkzaam zijn tegen shockverschijnselen, maar zal ook werken tegen de spierbewe gingen bij huiveren. Venesectie is dikwijls een levensreddende maatregel. Het dient zoo spoedig mogelijk toegepast te worden in die gevallen waarbij zich longoedeem ontwikkelt. Het helpt het longoedeem beteugelen en vermindert de uitzetting van het rechterhart. Daarbij komt nog, dat bij plotselinge afname van den vloeistofdruk in den bloeds omloop, er een stroom ontstaat van weefselsap naar de bloed vaten, waardoor vermindering van de dikte en viscositeit van het bloed en vermindering van de kracht welke het hart noodig heeft om het bloed door de vaten te persen. De verbeterde cir culatie vermindert de anoxyhaemie en bevordert de voeding van de hartspier, de ademhalingsspieren en de levenscentra in de hersenen. Aderlaten heeft geen uitwerking en verergert zelfs de verschijnselen bij die gevallen, die in het grijze stadium van anoxyhaemie zijn. 152

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 44