Zuurstof mag als een specifiek middel bij vergiftigingen door verstikkende gassen beschouwd worden. Als zuurstof kan worden toegepast, is de kans op genezing voor den patiënt veel grooter. De vraag komt van zelf op, hoe krijgen we de zuurstof bij den patiënt op het goede oogenblik en hoe wordt deze het best toe gediend als deze bij de hand is. Het is duidelijk dat we de zuur stofapparaten, welke we in de moderne hospitalen hebben, niet naar het front kunnen brengen, naar hulpverbandplaatsen. Het overbrengen van de zuurstofcylinders alleen is ai een moeilijk vraagstuk. Met zuurstof dient voortgegaan te worden met slechts korte onderbrekingen totdat de verschijnselen van longoedeem verdwenen zijn en dan nog van tijd tot tijd, tot twaalf of vieren twintig uur daarna; zelfs gedurende het transport dient voortge gaan te worden met zuurstof toedienen door toestellen bepaaldelijk bestemd om gebruikt te worden gedurende dat vervoer. Het vraag stuk van zuurstoftoediening en zuurstoftoestellen zal later bespro ken worden. Medicijnen nemen een tweede plaats in bij de behandeling van deze gevallen. Cardiotonica zijn aangewezen, maar goede resultaten kunnen slechts verwacht worden als elke ernstige graad van anoxyhaemie is opgeheven. Heete koffie helpt om den patiënt op te frisschen, om hem warm te houden en om hem caffeïne toe te dienen. Voor een sneller en meer uitge sproken effect gebruike men Benzoas natricus cum coffeïne subcutaan ingespoten. Brandewijn is ook geschikt als stimulans. Een langer werkend cardiotonicum is strophantinum 0 25 mg intraveneus. Morphine wordt door de meeste schrijvers niet aan geraden. In ernstige gevallen met groote onrust, hebben echter kleine hoeveelheden een rustgevenden invloed. Atropine heeft niet veel resultaten opgeleverd. De intraveneuse injectie van een op lossing samengesteld uit 25 pCt. arabische gom met 25 pCt. glucose verhoogt den osmotischen druk van het bloed en vermindert, ver traagt of voorkomt zelfs in sommige gevallen het optreden van longoedeem. (Men zou denken, dat deze oplossing te dik is om gebruikt te worden, doch in de practijk is gebleken, dat met de buis vijf voet boven den grond, 300 cc. in l\'l2 minuut bij ka mertemperatuur door een naald van 15 „garage" naar binnen loopt). Dit zal blijken van groot belang te zijn, het zal in naar voren gelegen formaties gebruikt moeten worden. Behalve tegen longoedeem werkt deze oplossing gunstig op hart en ademhalings spieren. Het moet langzaam gegeven worden in een tijd van minstens twintig minuten, ten einde het volume van het stroomende bloed niet te plotseling te doen toenemen. De schade door het phosgeen veroorzaakt is een gevolg van de intense zure reactie in de longweefsels veroorzaakt. Als dat zuur goed geneutraliseerd zou kunnen worden, zou de schade veel kleiner zijn. Men heeft geprobeerd ammoniak te doen inademen, maar in verband met de sterk prikkelende werking hiervan, heeft men daar- 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 45