mede niet veel succes gehad. In verband met de logische basis van een dergelijke behandeling, mag er wel naar gezocht worden of het niet mogelijk is in de longweefsels alcalische stoffen te brengen. Het is gebleken, dat als men honden urease inspuit, welke werkt op het ureumgehalte van het bloed, ammoniak vrij komt, welke zuren in de levende weefsels kan neutraliseeren. Daarvoor werd gebruikt één cc. van een 10 pCt. oplossing van boonenmeel voor elk kilogram lichaamsgewicht. Omtrent klinische gegevens hierover werd nog niet veel gevonden. Waar urease bereid wordt door versch extract te maken van een plantaardig meel, werpt de vraag zich op of er geen gevaar voor shock-verschijnselen is bij intraveneuse toediening. Bij experimenteel onderzoek op dieren vonden de Engelschen, dat intraveneuse toediening van zoutsolutie, als het gegeven wordt na venesectie, niet tot vermindering van het longoedeem voerde. Het is aangenomen, dat intraveneuse toediening van zoutsolutie, in kleine hoeveelheden langzaam gegeven, werkzaam is tegen shock en het werk voor het hart minder maakt, doordat de bloed stroom minder dik en minder kleverig wordt. Er zijn proeven genomen, waaruit blijkt, dat emitine de capillairen van de longen samentrekt en daardoor de ontwikkeling van het longoedeem ver traagt. Daar emitine soms een ongunstige werking heeft op de vitale centra, zij men voorzichtig met de toediening. Als veel dunne vloeistof geëxpectoreerd wordt, kan men de expectoratie soms verbeteren, door het hoofdeinde van den patiënt gedurende enkele minuten lager te plaatsen dan het voeteneinde. In verband met de onmiddellijke prikkeling van de slijmvliezen van oogen, neus en keel door chloor en chloorpicrine veroor zaakt, zal men bij deze gevallen ook als eerste hulpverleening gebruik maken van irrigaties met 2 °/0 bicarbonas natricus op lossing. De behandeling van bronchopneumonieën en andere compli caties hebben op de gewone wijze plaats. Goede verpleging dient zoo spoedig mogelijk plaats te hebben. Alle patiënten, die een stadium van cyanose doorgemaakt hebben, dienen als ernstige ge vallen beschouwd te worden en hun dient een langen reconvales centie-tijd te worden toegestaan. Vele van de minder ernstige intoxicaties zullen weer na een korte rust voor den dienst geschikt zijn. Er zal opgepast moeten worden, dat er geen functioneele ongeschiktheid ontstaat bij af wezigheid van organische laesies. 2. Blaartrekkende gassen. Mosterdgas was het eenige blaar trekkende gas gebruikt voor zijn blaartrekkende eigenschap. Lewi- siet, een gas van gelijke werking, werd gemaakt door de „Chemical Warfare Service" van het Amerikaansche Legerhet is echter niet gebruikt, daar vóór dien tijd de wapenstilstand geteekend was. De verschillende individuen vertoonen een zeer verschillende ge- 154

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 46