voeligheid voor het mosterdgas; gewoonlijk kwamen er gaszieken, als het gas in voldoende concentratie aanwezig was, om door de reukorganen erkend te worden. Mosterdgas. Mosterdgaszieken zijn gekenmerkt door de verra derlijke wijze van optreden, duidelijke gevallen kunnen nog na twee of drie uur optreden, soms duurt het nog langer. De huid aandoeningen kunnen varieeren van eenvoudige erythemen tot heftige blaarvormingen, diepe necrose en korstvormingen. De diepe huidlaesies genezen zeer langzaam en zijn dikwijls ge compliceerd door heftige secundaire infecties. De conjunctiva kan in ernstigen graad aangetast worden en hoornvlieszweren kunnen optreden. De ontsteking van de neus-pharynx, larynx, trachea en luchtpijpslijmvliezen kan zeer ernstig zijn. Dit veroorzaakt dikwijls doofheid en stemloosheid. Door verminderden weerstand van het weefsel en verlies van de plaatselijke immuniteit wordt de bron chitis in een hoog percentage van de gevallen vergezeld van een bronchopneumonie. Misselijkheid en braken, samen met buikpijn, komen voor en zijn soms zeer hardnekkig en resistent. Bij pa tiënten die besmet voedsel of besmette dranken gebruikt hebben, vertoont het darmkanaal dezelfde ontstekingsverschijnselen als op andere slijmvliezen, met als gevolg hevige misselijkheid, braken, diarrhee en collaps. Het gasmasker geeft volkomen bescherming aan oogen en respiratieorganen. Van andere laesies kan men al leen vrij blijven door contact met mosterdgas te vermijden. Het dragen van speciaal gemaakte kleeding, ondoordringbare kleeren, rubberschoenen en handschoenen, of het spreiden van kleedjes, rubberkleedjes, op den grond kunnen aangegeven worden als voorzorgsmaatregelen. Gedurende den laatsten oorlog waren on derkomens voorzien van goed sluitende deuren of de openingen waren afgesloten met kleeden of lakens. Loopgraven en de grond waren behandeld met chloorkalk of met andere neutraliseerende stoffen. De behandeling van hen, die aan mosterdgas blootgesteld geweest zijn, kan verdeeld worden in vroegtijdige maatregelen, die de bedoeling hebben het toxische agens te verwijderen ofte neutraliseeren voordat laesies veroorzaakt zijn, en behandeling om de laesies te beperken, infectie te voorkomen en genezing te bevorderen, als reeds laesies ontstaan zijn. Veel kan gedaan worden tot voorkoming of vermindering van de huidverschijnselen. Het eerste essentieele is uittrekken van de kleeding of afleggen van de uitrusting, die besmet is. In het gunstige seizoen kunnen zulke zieken zonder kleeren geëvacueerd worden van de voorgelegen medische inrichtingen, alleen met een lendenschortje, geïmproviseerd van een driehoek, een meelzak, of ander materiaal wat in handen komt. Bij guur of koud weer zullen wollen dekens, pyama's of hospitaalkleeren noodig zijn. De harige deelen van het lichaam en die plaatsen waar veel talgklieren zijn, houden dikwijls voldoende gas vast om den 155

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 47