toestand erger te maken als er niet aan gedacht wordt het gas te verwijderen. De genitaalstreek, de oksels en de nek behooren geschoren te worden en daar zullen alsnog speciale reinigings middelen toegepast worden. Wegnemen van het mosterdgas met zeep en water of organische oplossingsmiddelen en de neutrali satie met chloorkalk zijn zeer goede maatregelen. Gedurende den wereldoorlog was een verzadigde oplossing van bicarbonas natricus,. veel en dikwijls gebruikt, het gewone middel op hulp-en hoofd- verbandplaatsen. De Engelsche voorschriften schrijven het gebruik van twee deelen bleekpoeder op een vaseline. Het geheele lichaam is daarmee bedekt, het mag twee of drie minuten bedekt blijven en wordt daarna zoo grondig mogelijk afgeveegd Als de uitwer king en de tijd het toestaan is het aan te raden den patiënt een zeepbad te doen nemen en na goed afgedroogd te hebben, de reeds genoemde behandeling toe te passen. Als bleekpoederzalf niet verkrijgbaar is kan Dakinsche oplossing of een oplossing van Chloorkalk gebruikt worden. Kerosene is waarschijnlijk het beste middel om monsterdgas van de huid te verwijderen, maar het heeft het nadeel veel tijd te nemen. De deelen worden gewasschen met watten of gaas- compressen doordrenkt met kerosene gedurende dertig minuten. Elke paar minuten moet het behandelde deel en de handen van den persoon die behandelt, tenzij diens handen bedekt zijn met ondoordringbare handschoenen, vrij gemaakt worden van olie en opnieuw begonnen worden met versche compressen. Indien geen kerosene aanwezig is, kan gasoline of alcohol gebruikt worden. Na het gebruik van kerosene of ander oplosmiddel dient het lichaam goed gewasschen te worden met zeep, liefst groene zeep en water. De oogen dienen goed uitgewasschen te worden met een op lossing van bicarbonas natricus. Onder geen omstandigheden mag er een verband om gedaan worden. De neus en pharynx mucosa kunnen ook met bicarbonas natricus gespoeld worden. Als besmet voedsel of besmet water gebruikt zijn, dient men de maag te ontledigen, hetzij door braakmiddelen, hetzij door de maagsonde. Daarna dient een flink purgans toegediend te worden en een theelepeltje bicarbonas natricus. De volgende therapeutische maatregelen worden aanbevolen. (a). Huid. Na op een van de hierbovenvermelde wijzen de huid gereinigd te hebben, gebruike men een continu bad of natte kleeding met Dakinsche oplossing. Dit heeft een dubbel doel: neutraliseering van eventueel nog aanwezig monsterdgas en tegen gaan van infectie. Deze oplossing kan prikkelend werken en verdunning noodig maken, of het gebruik van Dakinsche vloeistof kan afgewisseld worden met het gebruik van normale steriele zoutsolutie. Zoolang de laesies rood blijven dient deze behandeling overdag te worden toepepast. 's Nachts dient de huid goed 156

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 48