droog gemaakt te worden en bedekt te worden met een 1 °/0 Chloramine T in „sodium stearate surgical cream". Als er bla zen gevormd worden, maakt ze dan vroegtijdig leeg onder asep- tische voorzorgen. Als de blazen niet vroeg leeg gemaakt worden, stolt de vloeistof. Het is dan moeilijk te verwijderen en wordt een plaats waar mogelijk bacteriën zich kunnen ontwikkelen. Als blazen gevormd worden en er zweren optieden, dienen baden met Dakinsche vloeistof en zoutsolutie voortgezet te worden. Groote zorg zal gegeven worden ten einde verwondingen van de huid te voorkomen en doorliggen te voorkomen. Zalven en olie- apraeparaten langen tijd toe te passen is niet aangewezen, daar deze eventueel nog aanwezig mosterdgas vasthouden en de ont wikkeling van pyogene infecties in de hand werken. Strooipoeders zijn ook gecontraïndiceerd, daar deze korsten vormen en de in fectie in de hand werken. (b). Oogen. In lichte gevallen uitwasschen met boorwater of zoutwater iedere twee of drie uur. In ernstige gevallen dienen de pupillen met atropine verwijd te worden, de oogen vrij van licht gehouden te worden; afscheiding wordt verwijderd door irrigaties met boorwater. Tweemaal daags 10 °/c argyrol. (c). Ademhalingsorganen. Continue zachte irrigaties van pha rynx. Inhalaties van warme dampen zijn aangewezen bij laryn gitis, tracheitis en bronchitis. Als zich een bronchopneumonie ontwikkelt behandel deze dan op de gewone wijze gebruik zuur stof, zoodra verschijnselen van anoxyhaemie ontstaan. (d). Maagdarmkanaal. Warme dranken van bicarbonas of an dere alcalische soluties zijn aangewezen. De voeding dient te bestaan uit niet prikkelende vloeistoffen, totdat d§ maagdarmver schijnselen voorbij zijn. Zoodra een patiënt herstellende is en buiten gevaar voor septische verwikkelingen, dient hij uit het hospitaal ontslagen te worden en naar een centrum gezonden te worden, waar goed geordende oefeningen, werk, afleiding en rust hem behooren bezig te houden. De medische pogingen dienen er niet alleen op gericht te zijn, de organische afwijkingen te behandelen, maar dienen ook het moreel weer in orde te brengen, de hospitaalverpleging zoo kort mogelijk te houden, nerveuse afwijkingen die zoo dikwijls de genezing van den soldaat verhinderen, te voorkomen. Lewisiet geeft ongeveer dezelfde afwij kingen als mosterdgas. In het algemeen is het wat minder krachtig in zijn uitwerkingen en de huidlaesies genezen sneller bij een goede behandeling. Lewisiet is een arsenicumverbinding en hef tige brandwonden er door veroorzaakt kunnen aanleiding geven tot arsenicumvergiftiging. Het wordt geneutraliseerd door chloorkalk en alcaliën. Daarom is de vroegtijdige behandeling zooals voor geschreven voor mosterdgaszieken, gunstig, zelfs nog effectiever dan voor mosterdgaszieken. Een 5 °/o NaOH-oplossing neutraliseert het gas als het vroegtijdig toegepast wordt. Als dit grondig toe- 157

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 49