gepast wordt, moet het weer met water afgewasschen worden, daar NaOH zelf prikkelend op de huid werkt. De ondervinding heeft geleerd, dat waarschijnlijk het beste antidotum een dikke pasta van hydras ferrosus in glycerine is. Dat wordt gelegd op de aangetaste plaatsen en bedekt met taft of ander ondoordring baar materiaal. Blaren en necrose worden op dezelfde wijze behandeld zooals dat voor mosterdgas is voorgeschreven. Laesies van oogen en respiratieorganen worden eveneens behandeld zoo als voorgeschreven voor mosterdgas. In die gevallen waarbij aanzienlijke hoeveelheden lewisiet ingeslikt zijn, wordt het gebruik van Hydras ferri inwendig als antidotum tegen het arsenicum aanbevolen. 3. Nies verwekkende gassen. Deze groep van gassen is werk zaam in zeer hooge verdunningen. De verschijnselen treden on middellijk op en zijn kenmerkendkleine hoeveelheden in de lucht geven een brandende pijn in de oogen, neus en keel, dik wijls snuiten, traanvochtafscheiding, speekselvloed, misselijkheid, kokhalzen en soms braken. Deze verschijnselen blijven bestaan van dertig minuten tot twee uur nadat de patiënt in frissche lucht gekomen is. In sommige gevallen gaat de toestand gepaard met duizeligheid en soms bewusteloosheid. Gewoonlijk is er een gematigde of ernstige geestelijke depressie. Al deze nerveuse verschijnselen verdwijnen in twaalf tot vier en twintig uur. Geen enkel doodelijk geval van vergiftiging door deze gassen is bij het Amerikaansche expeditionnaire Leger in Frankrijk voorgeko men. Ze worden hoofdzakelijk gebruikt voor hun verrassend effect en om het gebruik van gasmaskers tegen te werken als het gecom bineerd is met verstikkende gassen. Het gasmasker beveiligt ook tegen deze gassen. Als geen organische laesies veroorzaakt zijn, is geen andere behandeling noodig dan het dragen van een gasmasker en het brengen van de menschen uit de besmette atmospheer. 4. Traan verwekkende gassen. De traanver wekkende gassen hebben een zelfde soort werking als niesverwekkende gassen, maar met een veel ernstiger werking op de oogen. Er is een zeer sterkte traanvloed en de pijn en de spasmus van de oogleden is zoodanig, dat het onmogelijk is de oogen open te houden. De daaruit voortvloeiende verhindering in het zien stelt den soldaat tijdelijk buiten gevecht. Als er dooden door dit gas gevallen zijn, zijn het slechts enkele. Het gasmasker, indien het goed wordt toegepast, geeft volledige beveiliging. De behandeling bestaat daarin dat de patiënt zoo spoedig mogelijk buiten de besmette atmospheer gebracht wordt en uit het wasschen van de oogen met boorwater, of 2 °/o bicarbonasoplossing. Enkele druppels van een 10 cocaïne oplossing zal de pijn verminderen. 5. Directe vergiften voor het zenuwstelsel. Cyaanwaterstof is het eenige gas van dit type, dat in den wereldoorlog gebruikt is. 158

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 50