Het is alleen geprobeerd door de Franschen en de Engelschen. Maar het is snel verlaten in verband met de onmogelijkheid doo- delijke concentraties te krijgen te velde. In verband met zijn zeer sterke vergiftigheid is de verdere ontwikkeling en het gebruik van dit gas in toekomstige oorlogen zeer wel mogelijk. 6. Gassen inwerkende op respiratorische functies van het bloed. Koolmonoxyde is nooit gebruikt als strijdgas. Maar kool- monoxydevergiftiging is dikwijls voorgekomen als oorlogsgevolg. Praktisch vormen alle explosieve middelen groote hoeveelheden CO. Het barsten van granaten, het ontploffen van mijnen en het afschieten van machinegeweren in weinig geventileerde ruimten, vormt dit gas in aanzienlijke hoeveelheden. Ongelukken door koolmonoxyde komen dikwijls voor door het gebruik van houts koolkomforen en kachels in onvoldoend geventileerde onderko mens en door de uitlaatgassen van gasoline-motoren in tanks, garages, en andere plaatsen. Het Amerikaansche gasmasker geeft geen beschutting. In lichte gevallen is het voldoende den patiënt naar buiten te brengen, uit de besmette atmospheer. In ernstige gevallen wordt het bewustzijn verloren en is kunstmatige adem haling noodzakelijk. Zuurstof vermengd met 5 tot 10 °/0 koolzuur, als dat toegepast kan worden is het beste geneesmiddel, als de ademhaling weer aan den gang gebracht is. In onderkomens of op andere plaatsen is een gevangen muis of vogel een goede indicator voor de aanwezige hoeveelheid CO. Kleine dieren zijn veel gevoeliger voor koolmonoxyde dan de mensch. Daarom is er zoolang het beest nog leeft geen gevaar voor koolmonoxyde- vergiftiging. Het is van belang, dat de troepen in kennis gesteld worden met de gevaren van koolmonoxyde, zoodat ze zich zelf kunnen be schermen, door noch vuren, noch machines die CO vormen, te gebruiken in gevaarlijke omstandigheden, zelfs kleine hoeveelheden van CO zullen zoo mogelijk vermeden worden, daar inademen van betrekkelijk kleine hoeveelheden CO reeds gevaarlijk is. Arsine (Arzeen waterstof AsH3) is niet als oorlogsgas ge bruikt, hoewel het wel onder bepaalde omstandigheden is opge treden. De enkele ziektegevallen veroorzaakt door dit gas, zijn voor gekomen in onderzeeërs, in welke gebroken batterijen dit gas in doodelijke hoeveelheden kunnen vormen. Het is mogelijk dat het zich tot een strijdgas zal ontwikkelen. Het Amerikaansch gas masker beschermt korten tijd tegen dit gas. III. Speciale vraagstukken. Ten einde de moeilijkheden in oogenschouw te nemen, die zich voordoen bij de evacuatie van gaszieken, zullen we de ver- 159

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 51