schillende maatregelen, die op de diverse medische posten ge nomen worden, in een staat brengen. Het is duidelijk, dat ellc individu slechts die behandeling krijgt, die in zijn geval aange wezen is. De aard van de behandeling zal in een belangrijken graad afhangen van de militaire situatie. In den loopgravenoorlog kunnen de omstandigheden dusdanig worden, dat met zorg samen gestelde hulpverbandplaatsen kunnen worden opgericht en dat ingrijpende behandeling dicht bij het front kan plaats hebben. Anderzijds kan een snel vooruitgaan of een terugtrekken slechts de meest urgente, levensreddende hulp mogelijk maken. Op hulpverbaiidplaats Rust. Warmte. Beschutting. Kleeding. Warme dranken. Uitwendige warmte. Afleggen van besmette kleeding en uitrusting. Scheren van behaarde deelen. Gas van huid verwijderen met water en groene zeep, kerosene, gasoline of alcohol. Neutraliseeren van gas op huid. Bicarbonas natricus oplossing. Bleekpoederpasta. Hydras ferri pasta. 5 °/0 NaOH oplossing. Op oogen passen. Wasschen met 2°/0 bicarbonas natricus, normaal zoutwater of. boorzuuroplossing. Cocaïne installatie. Reinigen van neus en keel. Uitspoelen met 2 °/0 bicarbonas. Stimulans. Koffie. Brandewijn. Strophantine. Benzoas natricus cum coffeïno. Venesectie. Zuurstof toevoeren. Behandeling van longoedeem. Arabische gomoplossing en glucose oplossing intraveneus. Maagspoeling. Van mogelijke waarde, kan gebruikt worden als dienstig:. Inademen van ammoniak Urease intraveneus. Emetine subcutaan. 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 52