Op Collecting Station (Hoofdverbandplaats). Daar de militaire omstandigheden dikwijls niet zullen toestaan, dat bovenvermelde maatregelen op de hulpverbandplaatsen genomen worden, zullen verschillende wel pas op de hoofdverbandplaats genomen kunnen worden. En enkele van de behandelingen, toege past op de hulpverbandplaats, zullen hier wederom moeten worden toegepast of voortgezet. Hier zal waarschijnlijk meer gelegenheid zijn voor baden, intraveneuse injecties, toepassing van zuurstof en behandeling van shock. De patiënten zullen hier nauwkeuriger gesorteerd kunnen worden, men zal hier beter van kleeren voorzien zijn, hospitaalkleeding en dekens ter vervanging van besmette kleeding. Hospitaalafdeeling. Daar zullen eveneens die maatregelen voort gezet worden, die geïndiceerd zijn; hoewel de omstandigheden niet ideaal zijn kunnen de patiënten hier op eenvoudige wijze verpleegd worden en rusten onder eenige beschutting, definitieve behandeling kan hier begonnen worden. In het evacuatiehospitaalHier zal de definitieve behandeling worden voortgezet en compliceerende pneumonieën, septische in fecties, enz. bestreden worden. Medici, die alleen gewend zijn in moderne stadshospitalen te werken, zal het niet moeilijk voorkomen, de genoemde therapeu tische maatregelen uit te voeren, maar één bezoek aan een hulp verbandplaats aan een actief front in den loopgravenoorlog zal hem overtuigen van de grootheid van dergelijke ingrepen, als baden geven en intraveneuse Injecties. Water is dikwijls schaarsch en het water noodig voor intraveneuse injecties is dikwijls niet te krijgen. En als het van achteren opgezonden wordt, is het bereiden en het steriel maken van de apparaten onmogelijk. Daar komt nog bij dat er zooveel werk is, dat tijdroovende werkzaamheden practisch niet uit te voeren zijn. De theorie van zooveel mogelijk goeds voor het grootste aantal besnoeit den tijd, die aan een enkelen patiënt ge geven kan worden. Bij gasaanvallen is het de gewoonte, een groote hoeveelheid gas in korten tijd te gebruiken. In verband daarmede komen gaszieken meer voor in groote aantallen dan in enkele ge vallen. Dit vergroot de moeilijkheden op de hulpverbandplaatsen en kan het noodzakelijk maken de gaszieken zoo spoedig mogelijk naar achteren te zenden, met niets meer dan de hoogst noodzake lijke hulp. Het is echter aan te nemen, dat de militaire omstan digheden op sommige tijden dusdanig kunnen zijn, dat alle bo vengenoemde theoretische voorschriften vroegtijdig kunnen worden uitgevoerd. Tijd is een belangrijk element voor de uitslagen van de behandelingen. Een mosterdgaszieke kan heel wat lijden be spaard worden en vele hospitaal-verblijfdagen en kan in korter tijd dienst doen, bij snelle behandeling op de hulpverbandplaats, dan wanneer bij dezelfde behandeling pas een uur later op de hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 53