verbandplaats ondergaat. Maatregelen om longoedeem te voor komen of te verminderen zooals intraveneuse toediening van arabische gom- en glucoseoplossing, en zuurstoftoediening zijn meer afdoend als ze vroegtijdig toegepast worden. De vraag rijst dan naar eenvoudige methoden om deze middelen op hulp en hoofdverbandplaatsen te kunnen toepassen. Voor zoover de vroegtijdige behandeling van gaszieken er bij betrokken is, lost het probleem zich op in de vraag omtrent dienstigheid van de hulpmiddelen, den tijd die gegeven kan worden voor hun gebruik en de graad van bescherming tegen nieuwe gaszieken, terwijl de behandeling wordt toegepast. Chloor kalk, bicarbonas natricus, kerosene, groene zeep en ijzerhydraat- pasta dienen op de hulpverbandplaatsen aanwezig te zijn. Als er een mogelijkheid bestaat op mosterdgaszieken, dienen kleeren en extra dekens voor de patiënten naar voren gebracht te worden. De vroegtijdige behandeling van zieken, door verstikkende gassen veroorzaakt, vraagt de intraveneuse inspuiting van glucose oplossing en urease-oplossing. Daar urease een plantaardig fer ment is, moet het versch bereid worden. Gom- en glucose-oplos- sing wordt in vrij aanzienlijke hoeveelheden gebruikt, 5 cc per kg-lichaamsgewicht en zonder twijfel moet het mogelijk zijn het aan het front te bereiden, wat beter is dan het van achter te doen aanvoeren. Legerlaboratoria en laboratorium-afdeelingen van de „reserve compagnie's of medical regiments" kunnen ook met de bereiding van deze oplossingen belast worden. Ten einde intraveneuse injecties te kunnen geven onder de bij zondere omstandigheden van het front zal een speciale uitrusting noodzakelijk zijn. Een steriel cylinderglas van 500 cc met maat- verdeeling, aan beide zijden met stoppen en rubberkapjes afge sloten, is gevuld met een steriele gom-glucoseoplossing of met een andere oplossing. Bij de gevulde buis is een rubberslangetje ge voegd met aan beide zijden een naald. Verder is nog een losse naald ingesloten. Het geheel is in steriel papier verpakt en dat is weer verpakt in een kartonnen doos. Voor het gebruik wordt de buis op lichaamstemperatuur gebracht in warm water. Daarna wordt de buis afgedroogd en worden de stoppen bloot gemaakt. De stoppen worden ingesmeerd met Tinct. Jodii, door de eene stop wordt de losse naald gestoken, door de andere stop een van de naalden, die vastzit aan de slang. Op deze wijze kunnen de intraveneuse injecties met volkomen veiligheid op de hulp verbandplaatsen gegeven worden door menschen, die in het geven van intraveneuse injecties goed zijn opgeleid. Bij de behandeling van longoedeem zal zuurstof, direct, bij de eerste verschijnselen daarvan, worden toegepast. Hoewel zuurstof in den laatsten oorlog reeds op hulp- en hoofdverbandplaatsen was gebruikt, is het wenschelijk, dat maatregelen genomen wor den, opdat het ruimer en frequenter gebruikt zal kunnen worden in de toekomst. De gewone methode indertijd was, een zachte 162

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 54