rubberzak, waaraan een buis met kraan, met zuurstof te vullen, de patiënt hield de buis tusschen zijn lippen en ademde de zuur stof door den mond in. Daar het normale zuurstofverbruik van een volwassene 250 tot 5C0 cc per minuut is, is het begrijpelijk dat men zoo niet ver komt. Bij acuut longoedeem geeft zuivere zuurstof de beste resultaten. Door het Engelsche Leger is de „Haldane Oxygen Apparatus" aangenomen. Het is eenvoudig en compact, zoo noodig kunnen eenige zieken tegelijk hiermede behandeld worden. Twee tot vier liter zijn gewoonlijk per patiënt noodig. De vraag rijst of zuivere zuurstoftoediening prikkelend werkt op de slijmvliezen van de ademhalingsorganen. In gevallen van longoedeemvocht werkt het oedeemvocht als een soort van buffer en zuivere zuurstof kan gerust gedurende uren toegediend worden met kleine pauzen. De gewoonte is elk half uur het zuurstof masker vijf minuten af te nemen. Zuurstof gemengd met kool zuur, kan in sommige gevallen beter werken dan zuivere zuur stof. Maar het gebruik van koolzuur is toch niet altijd aan te raden. Bovendien zou men dan ook nog koolzuurcylinders moeten meevoeren. Een ander vraagstuk is nog de beveiliging van het medische personeel en de niet-gaszieken. Hoewel de hulp- en hoofdverband- plaatsen niet direct aan gasaanvallen hebben blootgestaan, moeten de officieren van gezondheid en het hospitaalpersoneel besmette kleeding en uitrusting aanraken, de huid van de patiënten met mos terdgasverbrandingen reinigen en werken in een atmospheer meer of minder verzadigd met giftige gassen. Onder deze omstandigheden moet het medische personeel gasmaskers dragen, beschermende handschoenen en speciale kleeding. Tegelijk moeten ook gewonden door kogels enz. behandeld worden. Meerdere patiënten die gas- ziek zijn, zullen ook nog kogelverwondingen hebben. Gewonden, die besmet zijn met mosterdgas, worden afzonderlijk gehouden. Daar het noodig is de met mosterdgas besmette kleeren uitte trekken, ten einde verdere verbrandingen te voorkomen, ontstaat hierdoor een kleedingvraagstuk. Dekens, pyama's en bij warm weer geïmproviseerde kleeding kunnen dienst doen ter vervanging van de gewone kleeding. Besmette kleeding wordt in bundeltjes bij elkaar gebracht, met naam er op en eventueel teruggezonden om ontsmet te worden in stoom onder druk of door het gebruik van chloor in een gesloten chloorkamer. Indien patiënten vervoerd moeten worden met besmette kleeding, bestaat er kans dat nieuwe gaszieken ontstaan, mosterdgaszieken mogen niet met andere zieken tegelijk vervoerd worden. Anders heeft men kans dat de gewonden bovendien nog gasziek worden. Na het gebruik dient de ambulancewagen ontsmet te worden. Als de wagen sterk besmet is, dient stoom of sterke chloorkalk oplossing gebruikt te worden. Als de ambulancewagen niet zoo sterk besmet is, kan schrobben met zeer sterke zeepoplossing 163

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 55