of bicarbonas natricusoplossing voldoende zijn. In plaats van de ambulancewagens te ontsmetten, kan het soms aangewezen zijn, als er een zeer groot aantal mosterdgaszieken is, eenige ambu lancewagens uitsluitend te bestemmen voor het vervoer van der gelijke gaszieken na het gebruik dienen ze dan ontsmet te worden. Waar het noodzakelijk is het maximum aantal manschappen in de vuurlinie te houden, is het niet aangewezen aan de infanterie menschen te onttrekken om behulpzaam te zijn bij het behandelen van gaszieken. Veel van de behandeling van mosterdgaszieken kan door den patiënt zelf geschieden. Onder gewone omstandig heden kan een persoon van de hulpverbandplaats of van de „Collecting station section" leiding geven bij de behandeling. Een of twee personen zullen goed geoefend zijn in het geven van intraveneusche injecties en het toedienen van zuurstof. In geval van een aanval met verstikkende gassen, zal het personeel niet voldoende zijn en zal het noodzakelijk zijn, hulp van achter te vragen. Waar gasaanvallen van groote intensiteit gewoonlijk gedaan worden op een betrekkelijk smal front, komt het zelden voor, dat breede fronten aan hooge gasconcentraties worden blootgesteld. Onder deze omstandigheden zal het gewoonlijk mo gelijk zijn, dat de achter liggende medische formaties de voor gelegen medische formaties te hulp komen. Een of meer hospi taalcompagnieën kunnen naar voren gezonden worden om de noodige hulp te verleenen. Of het al of niet wenschelijk is afzonderlijke hospitalen voor gaszieken op te richten heeft tot vele discussies aanleiding ge geven. Voor verspreide gaszieken over een breed front wordt aangenomen, dat het oprichten van speciale hospitalen nadeelen heeft, die opwegen tegen de voordeelen hiervan. Onder een zwa- ren gasaanval, gericht op een bepaald deel van de frontlijn, ko men de gaszieken in een beperkte sector terecht in een dergelijk aantal, dat het wel wenschelijk is een afzonderlijk hospitaal voor hen op te richten. Zelfs dan wordt de situatie samengestelder door het feit, dat vele gaszieken ook schotwonden hebben, die chirur gische hulp noodig maken. Het is noodig dat de uitrustingsstukken van de medische formaties worden uitgebreid met de noodzakelijke middelen, zooals vermeld voor de behandeling van gaszieken. Sommige van die artikelen zullen afkomstig moeten zijn van den gasdienst, andere van de intendance of van andere diensten. Maar wat ook de bron moge zijn, alles moet vooruit gereed zijn, zoodat als de nood aan den man komt, alles direct beschikbaar gesteld kan worden. De uit- 1 64 IV. ORGANISATIE. V. HULPMIDDELEN EN UITRUSTING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 56