rusting van onze hulpverbandplaats, „Collecting stations" en hospitaalafdeelingen neemt reeds een belangrijke ruimte in op de transportmiddelen naar het front; het is daarom aan te bevelen deze artikelen in meer naar achtergelegen formaties aan te houden en pas te doen opvoeren als het gebruik er van noodzakelijk is. Het meest noodig is zuurstof. Bij het bouwen van ambulancechassis zal er rekening mee gehouden dienen te worden, dat het wenschelijk is zuurstofcylinders mee te voeren. Een of ander eenvoudig apparaat voor het toedienen van in- traveneuse gom-glucose-oplossing is een studie waard. Hoewel de Vereenigde Staten niet over het gebruik van giftige chemische stoffen denken als oorlogswapen, is de beslissing omtrent het gebruik er van niet in hun handen. Er is geen twijfel aan, dat chemische stoffen heel wat zieken kunnen veroorzaken. Generaal Malone zegt in verband met de ervaringen van het 23ste regiment infanterie bij Chateau-Thierry: „Het schijnt dat uitgedrukt in het aantal bommen, de gasbom ongeveer negen maal zoo werkzaam was als elke andere vorm van projectiel, wat betreft het veroorzaken van buiten-gevecht-gestelden". Met zulk een werkzaam wapen en met de mogelijkheden, die geboden worden voor zijn gebruik in vliegmachines en door de artillerie, is het onlogisch aan te nemen, dat vergiftige gassen in toekomstige oorlogen niet gebruikt zullen worden. Het is dan ook gewenscht dat de officieren van gezondheid zich in alle opzichten voorbereiden voor de taak die hun wacht bij een gasoorlog. Bladvulling. Aanvoerder. „Und seltsam: alles, was urn mich herumliegt, sieht nach mir. Immerfort nach mir. Die Gesichter sind angespannt, starr, fahl, die Augen weit aufgerissen, das Weisze gerötet, die Lider gedunsen. Und alle haften sie an mir. An meinem Ausdruck, meinen Bewe- gungen. In diesen Stunden hab' ich gelernt, was das heiszt: Fiihrer sein. Wie das verpflichtet, erhöht, wie's einen steigert über sich selbst hinaus". (Walter Bloem, Vormarsch.) 165 VI. BESLUIT. En dat in het voorschrift Q. H. K. (Qeneesk. Handl. Kadersch.) een hoofdstukje „Eerste hulp aan gaszieken" wordt opgenomen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 57