2. DE TOEPASSING VAN DE VERRASSING OP HET WESTFRONT door M. H. DU CROO, Majoor der Infanterie. Decisive success in war is only possible through surprise. De werkelijk groote veldheeren enkelingen in de wereldge schiedenis hebben steeds en overal naar de toepassing van het beginsel der verrassing gestreefd. Onder die werkelijk grooten rangschikken velen wijlen den maarschalk F o c h. En waar die velen eveneens aannemen, dat de strategische leerstellingen en de strategische mamoeuvres van dezen maar schalk den wereldoorlog tot het eindelijke einde brachten, is er reden om na te slaan hoe deze vooraanstaande Fransche strateeg zich in zijn „Des Principes de la Guerre" tegenover dit beginsel stelt. En dan moet het opvallen, dat hij de waarde van de ver rassing niet zoo bijster hoog aanslaat. „II y a done bien une théorie de la guerre" aldus bladzijde 8 „au premier plan elle comporte des principes Principe de l'économie des forces Principe de la liberté d'action Principe la libre disposition des forces; Principe de la süreté, e t c". Juist dit etc. étéra is wel teekenend. Want het beginsel der surprise is zelfs nog niet genoemd Toch komt het in het boek voor. Maar dan ook niet meer en niet veider dan als een soort nabetrachting bij de süreté stratégique, waaraan Foch zeer groote waarde toekent, en in een beschouwing over de surprise stra tégique van 16 Augustus '70 (Vionville-Mars la Tour), n. o. m. feitelijk eerder een negatief dan een positief voorbeeld van stra tegische verrassing. „La notion de la süreté règne en maftresse souveraine" en daar, waar geen süreté is, daar ontstaat de surprise, dat 114 (Met 4 schetsen.) Liddell Hart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 6