181 De Polen, die zich sedert kort onafhankelijk van de buitenlandsche oorlogsindustrie trachten te maken, vervaardigen thans zelf lichte vechf- wagens type Cardan-Loyd. Pantser niet dikker dan 8 mm., motor 35 pk., snelheid hoogstens 40 km./uur. Ook Roemenië heeft het voornemen zelf de fabricatie van vecht- wagens ter hand te nemen. Typen „Standard" en „Vickers- Armstron g". Het pantser van de „Standard" beschermt tegen vuur van het 7,92 mm. mausergeweer tot op 350 m. De 1,11 m. hooge, 1,70 m. breede en 2,46 m. lange wagen is met Vickers mitr. uitgerust en is ingericht voor het mon- teeren van een luchtdoelmitr. In den wagen zelf kunnen 3500 patronen en in een aanhangwagen nog 14.500 patr. of een mijnenwerper met 72 schoten worden medegevoerd. De „Vickers-Armstrong" heeft overeenkomstige af metingen als de „Standard" doch is met zw. rnitrs. en met een 4,7 cm. kanon of een mijnenwerper uitgerust en ingericht tot het trekken van een 7,5 cm. kanon Beide typen wagens zijn voorzien van een 20 pk. Fordmotor. Vickers-Armstrong en Standard hebben een maximum snelheid van resp. 48 en 40 km./uur en een actie-radius van resp. 180 en 150 km. Mil. Wochenblatt 25-10-'32 No. 16. Dit „Englische Aufgabe 1. Gepant- zerte Kampffahrzeuge". Wat is het verschil tusschen een vechtwagen en een pantserauto Een duidelijk technisch verschil tusschen beide voer tuigen bestaat niet, doch Vechtwagens zijn geheel gepantserde voertuigen (met zelfaan- arijving), welke zich door doorsneden terreinen kunnen bewegen en hinder nissen op het gevechtsveld kunnen overwinnen. Hoewel zij in de eerste plaats bestemd zijn om op te treden öp het gevechtsveld, kunnen zij ook voor verkenningsdoeleinden worden gebruikt. Pantserauto's zijn gepantserde voertuigen (met zelfaandrijving) welke in de eerste plaats bestemd zijn voor gebruik op de wegen, doch zij moeten ook buiten de wegen eenigszins bruikbaar zijn. Zij hebben een grootere actie-radius en snelheid op de wegen dan de vechtwagens, doch kunnen bezwaarlijk hindernissen (loopgraven) overwinnen. De taak van de pantserauto's ligt in de verkenning en zij zijn waardeloos bij den aan val op een voorbereide verdedigende stelling. V ersterkingskunst. Mavors No. 12. Dec. 1932 De nieuwe Fransche duurzame versterkingen. Kapt. L. Spanjaerdt Speekman vervolgt zijne beschouwingen inzake het werk van gen. Culmann „L.a fortificaton permanente aux frontièses" (zie ook I.M.T. vorige aflevering). Infanteriewerken worden ingericht in die deelen van de beide groote stellingen, welke in aanmerking komen voor een aanval op groote schaal. Zij liggen tusschen de art. werken ten getale van één of twee per interval. Men onderscheidt 3 typen. Type 1 is een dubbele flankeerende mitr.-kazemat, aan elke zijde be wapend met 1 of 2 dubbele zw. rnitrs en eventueel met 1. mortieren, opge steld in de benedenverdieping. Frontale verdediging door een 1. mitr. in pantseropstelling. De kazemat is voorzien van een gepantserde waarn. post. Voorts zijn 1 of 2 andere waarn. posten iets meer naar achteren geplaatst om de waarneming te verbeteren en rugvuur mogelijk te maken met pistool of 1. mitr. In de kazemat zijn verder eenige granaatwerpers aanwezig, welke achter de kazemat in stelling kunnen worden gebracht ter bestrijding van een reeds tot korten afstand genaderden vijand. (Het eigen art. vuur is dan reeds verlegd). Het werk, beschermd door een draadversperring, is verdeeld in een beneden- en een bovenverdieping. De eerste omvat de C. P., een afwachtingsruimte voor het personeel, een Ievensmiddelenma-

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 73