Materieel. 185 Mil. Wochenblatt, 18-10-'32, No. 15. Italië. Volgens de „Rivista di Artigl e Genio" hebben de Fiatfabrieken een verstelbaren waarnemings toren geconstrueerd gemonteerd op een automobiel. De waarnemingspost welke voor 2 personen is ingericht, doet denken aan het platform, dat wel gebruikt wordt voor het doen van herstellingen aan het net van de elec- trische tram. Het geheel wordt vervoerd op een vierradig voertuig de toren kan tot een hoogte van 10 m. worden uitgeschoven (hydraulisch) in den tijd van 1 minuut. Men schijnt aan deze vinding groote waarde toe te kennen, vooral, omdat het geheel zeer „gelandegangig is. Een bezwaar is echter ongetwijfeld, dat, op grond van de met waarnemings ladders e.d. verkregen oorlogservaring, onderwerpehjke constructies binnen zeer korten tijd het vijandelijk art. vuur tot zich trekken, zoodat het ge bruik wel tot enkele zeer bijzondere gevallen beperkt zal moeten blijven. Volgens een uit Tsjechische bron stammend bericht, schijnt men in de Ver St o-unstige resultaten bereikt te hebben met het streven te komen tot een eenheids „Feld-LFA-Kanone". De daartoe ingestelde commissie ont ving de volgende elementaire uitgangspunten kal. 75 mm. zijd. schoots veld 360° vert. id. van 5 tot 80°. Een tweetal modellen werden samen gesteld, waarvan de voornaamste gegevens als volgt zijn gewicht kanon 670 kg.; proj. 6.8 kg.; Vo. 663 m. dracht 13.700 m. totaal gewicht stuk rond 2.700 kg. tractie een zesradig motorvoertuig van 3.000 kg., voorzien van een kraan, welke het stuk binnen 5 min. in vuurstellmg plaats.. Voor het vuren van het voertuig moet bedoelde kraan weggenomen wol den hetgeen 5 min. duurt. Tactisch gebruik voornamelijk als geschut voor onmiddellijke ondersteuning van de Infanterie Het groote nadeel van d,t geschut is echter, dat een opstelling op met-horizontaal terrein veel tijd vordert. Het schijnt in de bedoeling te liggen, ook voor het vuren op aardsche doelen een soort centraal vuurleidingstoestel in te voeren. Gezien de tac tische doelstelling van het geschut staan wij met den schr. zeei sceptisch tegenover de practische bruikbaarheid van een dergelijk toestel. &Das Problem der Inf. Geschütze", door Daniker. Deze zeer gezagheb bende schr. geeft in het Mil. Wochenblatt een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van dit geschut en van den huldigen ^stand van zaken, waarbij hij opmerkt, dat na de wel wat „iiberstürzte ontwikkeling g durende den oorlog, thans een zekere stilstand is ingetreden. Men stelde zich in de oorlogsjaren tevreden met wat ter beschikkinb kwam, zonder tot langdurige en nauwgezette proefnemingen over te gaan terwijl den eersten tijd na het sluiten van den vrede men zich vrijwel beperkte tot het voorhanden zijnde materieel. Ten slotte heeft de wapen- techniek het probleem van den grond af opnieuw opgezet, zonder dat me echter, tot op den huidigen dag toe, tot een oplossing is gekomen Schr behandelt in het kort de verschillende typen geschut, welke lang zamerhand ontstonden, waarbij met name het Stokes Brandt materieel en dat van de Holl. Handels en Ind. Mij. „Sidenus een gunstig testimonum verkrijgen. Vermelding verdient het „zweirohrige" kanon, waar men langen tijd zeer afwijzend tegenover stond, doch dat thans weer de bijzondere aan dacht trekt. Schr. besluit zijn artikel als volgt„In der Infanteriegeschützfrage ist die Periode tastender Versuche noch nicht abgeschlossen. Die Arbeit ist zwar "eine etwas ruhigere geworden und die bereits vorhegenden Ergebmsse "scheinen eine Klarung vorzubereiten, die besonders wichtig ist, da es ','sich nicht urn ein für sich gesondertes üebiet handelt, sondern urn ein Giied in der „zusammenhangenden Kette der gesammten Infantenebewa.t-

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 77