186 „nung. Nach unten liegt der Ubergang einerseits beim 60 mm. Stokes „Brandt, die tiberleiten zu den noch kleineren Bogenschuszwaffen, zur Zeit „namentlicht vertreten durch den kleinen polnischen Werfer fiir den In- „fanteriezug, andererseits aber auch bei den Maschinenkanonen als Uber- „gang zum Maschinengewehr nach oben berühren die Inf. Waffen durch „die Konstruktionen der H.I.H. „Siderius", Bofors und Schneider schon das „Gebiet eigentlichen Artilleriematerials. Scharfe Grenzen zu ziehen wird nie „möglich sein das Bestreben nach einer zu starren Systematik ist müs- „zig. Urn so wichtiger aber ist es, im Kerngebiet der Frage Klarung an- „zustreben, dan werden sich die Grenzen zwanglos und ganz naturlich „ergeben". De Nov. aflevering van Wehr und Waffen bevat een vervolg van de veelal zeer lezenswaardige artikelenreeks „Einige Vorschlage aus der Praxis für die Praxis" van de hand van Hptm. von Graffen. De belang rijkste onderwerpen, welke schr. thans behandelt, zijn wel a. Zielerkundung und Zielbekampfung durch Lichtschallmessung. b. Streuen auf verschiedenen Entfernungen bei Flachenzielen und Plan zielen. c. Streugrenzen beim Planschieszen. Wat betreft het onder a genoemde onderwerp beschrijft Hptm. von Graffen een weinig bekende methode, welke echter in de oorlogspraktijk goed schijnt te hebben voldaan. De gecombineerde Iicht-geluidmetingen vormen, volgens schrijver, een eenvoudig, betrouwbaar en snel hulpmiddel bij de artillerie bestrijding In den bewegingsoorlog en op de minder drukke gedeelten van de stellingen in den stellingoorlog. De methode komt in het kort hierop neer. Bij het aanbreken van de duisternis wordt een batterij in stelling gebracht. Vuurt de vijandelijke artilerie, dan nemen direct alle stukken richting op het mondingsvuur. Gelijktijdig wordt door een of twee personen tot op een vijftigste seconde nauwkeurig de tijd opgenomen, verloopend tusschen het zien van 's vijands mondingsvuur en het hooren van den knal van het schot. Den afstand vindt men dan, door vermenig vuldiging van den gevonden tijd, voorwat betreft de seconden met 333 en de vijftigste deelen met 7. Daarna worden twee proefschoten afgegeven men meet op dezelfde wijze de lengte van de baan. Blijkt nu b.v. dat het geluid van de proefschoten 12 vijftigste seconde korteren tijd noodig heeft, dan het geluid van het vijand, schot dan liggen deze 12.7 84 m. te kort. Daar automatisch alle weersinvloeden uitgeschakeld zijn, is het, volgens schr. mogelijk in korten tijd een begrenzing van 25 m. te verkrijgen, waarna men tot een uitwer- kingsvuur kan overgaan. Een bijkomstig voordeel is nog, dat men naar believen de batterij kan opstellen. Schr. paste deze methode voor het eerst bij Diinaburg toe met als resul taat, dat naderhand 's nachts practisch geen enkele vijandelijke batterij meer schoot. Inderdaad schijnt deze methode zeer eenvoudig te zijn. Hoewel de prac- tische uitvoering uiteraard dezerzijds niet kan worden beoordeeld, staan wij er desalniettemin vrij sceptisch tegenover, al was het alleen maar door het feit, dat het voor den vijand dan even eenvoudig is, de batterij van den tegenstander op te ruimen. Schiettechnische aangelegenheden. In de Nov./Dec. aflevering van de Militar-Wissenschaftliche Mitteilungen behandelt maj. W. Zuber op uitvoerige wijze „das Verafhren nach Be- noist", een methode welke ten doel heeft op eenvoudige en snelle wijze de zijdelingsche richting en afstand van een willekeurig aantal punten (batterij, waarn. posten enz.) tot een of meer doelen te verschaffen. Bij de toepassing kunnen diverse schiettechnische opgaven eenvoudig worden opgelost, als b.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 78