a. doelaanduiding voor waarnemers, welke op verschillende punten zijn opgesteld het voorbereiden van vuurconcentraties b. het overgeven van de schietgegevens van een „Arbeitsgeschütz" naar de batterij, of van een batterij naar de wisselopstelling (de methode zou derhalve ook bruikbaar zijn voor het overgeven van de schietgegevens van de eene batterij naar een andere) c. het inschieten bij ver zijwaarts geplaatsten waarnemer. (Wij teekenen hierbij aan, dat reeds meermalen, en ook thans wederom blijkt, dat men zich bij het schieten met waarneming van terzijde in het buiten land nog dikwijls onnoodige moeilijkheden schept. Wij gelooven nier, dat de methode Benoist voor onze schietwijze een verbetering zou beteekenen) d. het regelen van den waaier van een zeer verspreid opgestelde batterij. De uitgebreidheid van onderwerpelijk artikel, dat wij intusschen gaarne ter lezing aanbevelen, staat geen uitvoerige behandeling in dit overzicht toe, zoodat zal worden volstaan met het weergeven van het beginsel, waarop de methode berust. Deze is gebaseerd op de onderling onveran derlijke ligging van een aantal punten in het terrein (batterij, waarn. punten, vaste punten "in het voorterrein e.d.), waarbij men verder aanneemt, dat de plaatsen van de batterijen, waarnemers, enz. althans „behelfsmaszig" opgemeten zijn. De nauwkeurigheid van deze metingen vormt een belangrijke factor met betrekking tot de practische toepassing van onderwerpelijke methode. Verklaring van het beginsel, (zie fig. I en II). 187 H.W.i. H.w. I'500 B batterij' W - Waarnemer H.V/.* huipWaarnemeCt Dl.Z.*doerl t.2, 50O H.W.t D. H.W.2 1 2 3 5 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 79