wil zeggen de mogelijkheid voor den tegenstander, om ons aan te vallen wanneer wij niet in staat zijn hem behoorlijk te ont vangen (recevoir); de mogelijkheid om onze onvoldoend bevei ligde verzameling te beletten, terwijl bovendien onze troepen „s'engagent, s'égarent, se compromettent dans de fausses direc tions" als gevolg van onvoldoende verkenning en opheldering. Als waarschuwend voorbeeld kiest Foch den 16en Augustus een surprise, door de Fransche legerleiding niet als zoodanig op gezet of zelfs maar bedoeld, door Duitsche onderaanvoerders, dank zij een gelukkig initiatief, tijdig, maar dan ook in de negatieve, althans niet positieve waarde en bedoeling onderkend, en omgezet in een weliswaar bloedigen, maar tenslotte niet verloren en in zijn uitwerking zelfs voordeeligen veldslag. De surprise bestond hier aldus Foch in het brutale feit, dat de tegenstander plotseling met sterke krachten verscheen, zonder dat men aan Duitsche zijde op de hoogte was van het feit van zijn onmiddellijke nabijheid faute de renseignements zonder dat men in staat was zich te verzamelen faute de protection faute, en un mot, d'un service de sureté. De crisis ontstaat—en weer hamert Foch op dat, wat hij als een der allervoornaamste beginselen telkens weer naar voren brengt omdat er geen süreté stratégique is geschapen. En die crisis had in en door de verrassing mits in handen van andere dan de toenmalige Fransche aanvoerders tot een ramp voor het Duitsche 11e Leger kunnen leiden. Natuurlijk maar waar is het voorbeeld, dat de positieve ver rassing naar voren brengt, waar is het pleit om vóór al het andere naar de verrassing te streven Dat betoog, aldus meerdere thans toonaangevende schrijversin de militaire literatuur, zal men bij Foch vergeefs zoeken, dat pleit zal een Foch niet uitspreken, omdat voor hem en zijn school wortelende in wat wij zouden willen noemen „het tweede Napo leontische tijdperk", het tijdperk na Austerlitz en ook na de ver rassing de verrassing niet h e t toonaangevende, het overheer- schende beginsel was. Heeft zich dit in den wereldoorlog, en dan vooral op het West front, gewroken Naar veler meening J A En zelfs allernoodlottigst „Surprendre son adversaire" aldus een van de tegenwoordige, toonaangevende Fransche schrijvers (Alléhaut-Eléments de tactique générale) „c'est multiplier par un coefficient énorme le rendement de ses propres moyens, puisque 1' adversaire sur- pris perd de ce fait, plus ou moins complètement, la possibilité de faire usage des siens, et que, même, un adversaire contre le- quel on réussirait une surprise absolue, serait livré pieds et poings liés a l'assaillant". 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 7