188 In fig. I zijn getrokken de lijnen van B., W. en HW. naar de doelen Dl en D2. (de punten kunnen b.v. aan de kaart ontleend zijn). De betrek kelijke afstanden tot de doelen zijn verder aan de van de batterij enz. afgekeerde zijde van het doel uitgezet, zoodat de afstanden B Dl, B D2, W Dl enz. gelijk zijn aan de afstanden Dl-BI, D2 B2, DlW1 enz. Door verbinding van de verschillende punten ontstaan de gearceerde figuren, welke congruent zijn, doch in ligging t.o.v. de oorspronkelijke fi guur (B-WHW) 180° zijn gedraaid. De zijden van de aldus gecon strueerde figuren, hoeveel doelen men ook inteekent, zijn dus steeds even wijdig. Door nu een cirkelrand te voorzien van een verdeeling in duizend sten (rekening houdende met de omstandigheid, dat het geheel 180° is gedraaid) kan onmiddellijk de zijdelingsche richting voor een willekeurig aantal punten tot een doel worden afgelezen, terwijl tevens, door het trek ken van een aantal parallelcirkels op onderlinge afstanden van 100 m. de bijbehoorende afstanden kunnen worden verkregen. Fig. II, welke voor de practische toepassing is bestemd, ontstaat uit fig. I, door de punten Dl, D2, D3 enz. op elkander te leggen. De gear ceerde figuren uit fig. I worden derhalve, parallel ten opzichte van elkan der verschoven, in fig. II teruggevonden. (N.B. De afstand D W2 uit fig. II moet dus evengroot zijn als de afstand D2 W2 van fig. I, hetgeen echter in de teekening niet is geschied, ten einde deze niet onnoodig groot te maken). Ten slotte een voorbeeld van practische toepassing. De Hulo- waarnemer (HW) ziet een derde doel bij de zijdelingsche verdeeling van zijn instrument 500, terwijl hij den afstand schat dan wel meet op 4500 m. De driehoek HW2 W2 B2 wordt nu evenwijdig verschoven, zoodanig, dat punt HW3 komt op de straal-verdeeling 500 en op den parallelcirkel van 4500 m. Gelijktijdig kunnen nu worden afgelezen, afstand batterij-doel (B3) en van W.-doel, met de bijbehoorende zijdelingsche richting. Schr. geeft verder uitvoerig aan, op welke wijze de benoodigde hulp middelen, voornamelijk bestaande uit een aantal calques, moeten worden samengesteld en hoe er verder mede wordt gewerkt. Hij toont tevens aan, met behulp van een aantal voorbeelden, op welke manier een en ander voor practisch gebruik bij verschillende verrichtingen, in den aanvang ge noemd onder a t/m d, kan worden dienstbaar gemaakt. Manoeuvre-ervaringen. Het Mil. Wochenblatt No. 20 bevat een korte bijdrage betreffende de ervaringen, verkregen bij de Italiaansche en Fr. manoeuvres, waarvan het volgende wordt aangehaald. Italië. De nieuwe It. kleine vrachtauto (Autocaretta), met een spoor breedte van 1.30 m. heeft uitstekend voldaan, met name voor den dienst van aan- en afvoer in het middelgebergte. Ook de zesradige „Uberall- wagen" heeft in den trein van de infanterie niet teleurgesteld. Ten aan zien van het muildier wordt gezegd, dat dit in het middel- en hooggebergte niet door den motor te vervangen is. Frankrijk. Het berggeschut van 75 en van 155 mm. bleek te zwaar te zijn. Het in stelling brengen kostte onevenredig veel moeite, terwijl de aanvulling bij groote verbanden vrijwel onmogelijk bleek. (De noodzakelijk heid van oefeningen in den aan- en afvoer en met name van de munitie aanvulling moge hieruit blijken). De bescherming tegen luchtaanvallen van marcheerende troepen bij dag is door splitsing, door het nemen van afstanden en door den inzet van gemotoriseerde afweerwapenen (zware tweelingmitrs.) naast den marsch- weg, zeer goed mogelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 80