190 Hoofdstuk V bevat de onderhandsche besprekingen, het voorstel Hoover, het voorstel der Acht (kleinere Staten), het memorandum tot opstelling van de eindresolutie en de eindresolutie. Publicaties vanwege den Volkenbond. Bij de eindresolutie van de eerste zitting van de Ontw. Conferentie werd bepaald, dat het Bureau, waarin Nederland vertegenwoordigd is door de verkiezing van Prof. Dr. E. Moresco, tijdens de vergadering van de Alge- meene Commissie, de tweede phase zal voorbereiden, waarbij punten, welke grondige bestudeering vereisctien, hetzij door het bureau hetzij door comité's zullen "worden onderzocht. De voornaamste punten, welke in de resolutie worden genoemd, zijn de personeelssterkten, de beperking van de defensieuitgaven, de handel in en de vervaardiging van wapenen, de be wapening "ter zee, de chemische en bacteriologische oorlog en de con trole. Gedurende de laatste maanden zagen verschillende rapporten het licht. Rapport betreffende het verbod van den chemischen en bacteriologischen oorlog. (Conf. D. 142). Vooropgesteld werd het beginsel van een algeheel verbod van dezen vorm van oorlogvoeren, en van het gebruik van chemische-, bacteriolo gische- en brandstichtende middelen. Uitgezonderd wordt het gebruik van explosieve stoffen, welke schadelijke gassen e.d. ontwikkelen, indien be doelde explosieven niet worden gebruikt met het doel dergelijke gassen e.d. te doen ontstaan. Hetzelfde geldt voor rook en nevel, indien gebruikt, om voorwerpen te verbergen a.a. mits de rook en nevel onder normale omstandigheden van gebruik geen schadelijke werking bezitten. Het gebruik van brandstichtende projectielen wordt geheel verboden. Uitgezonderd zijn die projectielen, welke speciaal bestemd zijn voor ver lichting en in het algemeen niet bedoeld zijn om brand te stichten. Uit gezonderd zijn eveneens die projectielen, welke incidenteel brand kunnen veroorzaken, en voorts die, welke speciaal bestemd zijn voor gebruik tegen vliegtuigen (luchtschepen). Voorts wordt het gebruik van toestellen, om personeel met behulp van vuur te bestrijden (vlammenwerpers) verboden hetzelfde geldt ten aanzien van microben, bacteriën e.d. Rapporten van 24 Oct. en 17 November betreffende het contrölevraagstuk. (Conf. D. 140 en D. 148). Dit rapport is een uitvloeisel van de reeds meer genoemde resolutie van 23 Juli, waarin is aangegeven, dat een Permanente Ontwapeningscommissie zal worden ingesteld, welke een zoodanige be voegdheid zal moeten bezitten, als de Conferentie noodzakelijk zal oordeelen om een deugdelijke toepassing van het verdrag mogelijk te maken. De besprekingen hebben er toe geleid, dat vorengenoemde permanente com missie het recht zal moeten verkrijgen, ook tegen den wil van den betrokken staat, een enquête te organiseeren in een land, dat de ver denking op zich heeft geladen, de bepalingen van de ontwapeningscon ventie niet behoorlijk na te leven. De enquête zal dan kunnen worden aan gevraagd, zoowel door den verdachten staat (om zich van verdenking vrij te maken) als door iederen anderen staat. In het algemeen hebben Frankrijk, Engeland, Amerika en Italië hunne bezwaren opgegeven, zij het nog zeer voorwaardelijk. Rapport betreffende de regeling van den handel in en de fabrikage van wapenen. (Conf. D. 145 en D. 149). De voornaamste moeilijkheden ontstonden van de zijde van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, die tot dusverre in deze aangelegen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 82